Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
5 راه انتخاب طرح حروف نمایشی مناسب برای جذب مخاطب

یک فونت شامل طرحی  از مجموعه ی حروف در سبک ها و اندازه های خاصی است و  هر طرح حروف (فونت) از سبک، وزن، عرض، ایتالیک، قرارگیری در متن و طراحی خاصی برخوردار است. حروف نمایشی که اغلب در قسمت عنوان سایت و یا در سایر کارهای گرافیکی به کار برد می شوند، دارای سایز بزرگ، بلد و به طور کلی چشم گیر محسوب می شوند. در این مقاله تلاش شده تا راه های انتخاب طرح حروف نمایشی مناسب که تاثیر به سزایی در جذب مخاطب دارد معرفی  شود.

حروف نمایشی به صورت دو فرم اولیه در وب سایت ها به کار می رود:

  1.  عنوان  وب سایت در صفحه ی اصلی 
  2.  تیتر یا هدر در سایر صفحات که اغلب مانند عنوان صفحه اصلی بزرگ و چشم گیر نیستند. 

پنج روش که برای انتخاب صحیح طرح حروف نمایشی کمک کننده خواهد بود:

۱- حروف باید خوانا باشند:

حروف به کار برده شده در عناوین شما باید در ابتدا خوانا باشند تا بتوانند تاثیرگذار شوند. نکاتی که در اینجا مهم است این است که حروف به کار برده شده به اندازه ی کافی بزرگ، دارای فاصله بین کلمات مناسب و همچنین دارای تضاد کافی با سایر عناصر طراحی باشد تا در صفحه برجسته به نظر آیند، گویی که در گوش مخاطب فریاد می زنند من را بخوان! 

حروف باید خوانا باشند

۲- حروف باید با کلمات به کار برده شده هماهنگ باشند:

برخی از کلمات با به کار بردن برخی از فونت ها ظاهر خوبی نخواهند داشت. توضیح دلیل این موضوع کمی سخت به نظر می رسد و بیشتر موضوعی است بصری و بسته به کلمات. در هر صورت حروف گذاری باید به چشم شما زیبا به نظر آید و احساس مطلوبی را به شما القا کند.

حروف باید با کلمات به کار برده شده هماهنگ باشند

۳- داشتن انعطاف پذیری:

به این فکر کنید که قصد دارید تا از حروف نمایشی  در تمامی پروژه ی خود چگونه استفاده کنید. اگر می خواهید درباره ی تمامی استفاده های ممکن تصمیم بگیرید بهتر است تا به منظور انتخاب شیوه استفاده از فونت به خودتان انعطاف کافی را بدهید. در اکثر موارد استفاده از فونت برای ابعاد بزرگ و تعداد کلمه ی کم ساده به نظر می آید، اما زمانی که این موضوع به استفاده بیشتر و موثرتر در سایت مربوط شود، انتخاب دشوارتر می گردد. برای داشتن انعطاف و ثبات  و همچنین سهولت بیشتر در طراحی بهتر است تا از تمامی اعضای خانواده ی یک فونت استفاده کرد، به این صورت که حروف تیتر اصلی کمی پر رنگ تر و حروف سایر قسمت ها کمی باریک تر به کار برده شود.

داشتن انعطاف پذیری

۴- نسبت به استفاده از استروک های نازک محتاط باشید:

با وجود اینکه حروف با استروک نازک جذابیت زیادی داشته و برخی از طراحان با مهارت و به زیبایی از آن استفاده می کنند اما باید در نظر گرفت که استفاده ی درست از آن کار سختی است و اگر به درستی استفاده نشود می تواند به طراحی شما لطمه ی بزرگی بزند.

نسبت به استفاده از استروک های نازک محتاط باشید

۵- دقت کنید طرح حروفی که استفاده می کنید با عکس به کار برده شده همخوانی داشته باشد:

چگونه کلمات و حروف می توانند در هماهنگی با تصاویر و یا ویدئو به کار برده شده در صفحه هماهنگی داشته باشد؟ این موضوع بسیار مهمی است که اگر به آن دقت کافی نشود ممکن است با وجود زیبایی حروف و کلمات به دلیل عدم همخوانی با تصویر، ویدئو یا به طور کلی پیامی که در صفحه قصد شده تا نشان داده شود جذابیت خود را از دست داده و به کیفیت کار طراحی شما خدشه وارد کند. از طرف دیگر ایجاد کنتراست میان حروف و دیگر عناصر به کار برده شده بسیار حائز اهمیت است. این موضوع به خصوص زمانی که از ویدئو استفاده می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند، زیرا کلمات باید در هر حالتی به طور واضح در صفحه قابل شناسایی باشند. صفحه ی پس زمینه یکنواخت با حروف نمایشی پر رنگ با انتخاب رنگ مناسب که تضاد کافی با پس زمینه را دارد باعث تمرکز بیشتر کاربر بر روی کلمات به کار برده می شود. 

نسبت به استفاده از استروک های نازک محتاط باشید

در پایان حروف نمایشی می تواند اولین چیزی باشد که مخاطب در ذهنش می ماند و اگر جذابیت کافی را داشته باشد کاربر را مشتاق می سازد تا در سایت باقی مانده و اطلاعات مورد علاقه اش را دریافت کند؛ پس بهتر است نهایت دقت و مهارت خود را برای انتخاب طرح حروف نمایشی و فونت مناسب را به کار گرفته تا نتیجه ای موثر از کار خود داشته باشم.

انفوگرافیک 5 راه انتخاب طرح حروف نمایشی مناسب که مخاطبان را به سوی شما جذب می کند

انفوگرافیک 5 راه انتخاب طرح حروف نمایشی مناسب که مخاطبان را به سوی شما جذب می کند

نویسنده و مترجم : پگاه تایکندی

دیدگاه‌ها   

+1 #1 rezas 1395-12-06 09:52
خیلی مطلب جالبی بود، بسیار عالییی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید