Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
پنج توصیه ساده برای حرفه ای کردن طراحی کاراکتر شما

طراحی کاراکتر نیازمند مهارت هایی خاص می باشد و جزو آن دسته از وظایف محسوب می شود که گرچه از دور ساده به نظر می رسد اما زمانی که برای نخستین بار شروع به طراحی آن کنید متوجه خواهید شد که کار بسیار سخت و پیچیده ای به حساب می آید. برای بسیاری از کاراکتر هایی که شما در کارتون ها، بازی های کامپیوتری و دیگر آثار گرافیکی مشاهده می کنید و به نظرتان ساده می آیند فکر و زمان بسیاری صرف می شود. اگر برای نخستین بار قصد دارید تا کاراکتر خاصی را طراحی کنید به شما پیشنهاد می کنم تا این مقاله را به دقت بخوانید تا با شیوه ی کار کردن اصولی جهت طراحی کاراکتر آشنا شوید.

از شخصیت هایی همانند میکی  موس، باگز بانی و بتی بوپ گرفته تا کاراکتر هایی همچون هومر سیمپسون، پیتر گریفین و فین و جیک همگی در یک نکته ی کلیدی با یکدیگر شباهت دارند و آن به همراه داشتن عنصر سادگی است. همواره باید دقت داشته باشید که شما برای طراحی کاراکتر خود به خطوط تمیز و ویژگی های قابل فهم نیاز خواهید داشت. اما به جز این نکات، نکات بسیار دیگری نیز وجود دارد که شما مستلزم این می باشید که آن ها را یاد گرفته و در آثار خود به کار بگیرید. به عنوان مثال شما باید بدانید که کدام قسمت آناتومی شخصیت شما نیاز دارد تا به طور اغراق آمیزی به آن پرداخته شود، چه ویژگی خاصی در کاراکتر شما باید عمق بیشتری داشته باشد و یا اینکه چگونه طرح کاراکتر شما بدون نیاز به توضیح کلامی ویژگی های شخصیت کاراکتر مورد نظر را در خود به خوبی نشان دهد. 

یک مثال واضح تر، آیا می دانستید که طرح باگز بانی برگرفته از طرح کهن الگو (آرکیتایپ) انسان ابله می باشد؟! ویژگی های این طرح اصلی و اولیه شامل سر دراز، اما نه خیلی بزرگ، گردن لاغر می باشد و می توان گفت که ویژگی های اغراق شده این طرح شامل  گوش ها که نسبت به موقعیت های مختلف واکنش نشان می دهد، پیشانی کوتاه، بدن گلابی شکل و  پاهای بسیار لاغر می شود.

این کهن الگو تنهای یکی از بسیاری نمونه دیگر است که توسط پرستون بلر که نویسنده کتاب مربوط به طراحی کاراکتر های کارتون ها و انیمیشن ها می باشد توسعه یافته است. او نخستین بار در سال ۱۹۴۷ کتاب را نوشته و از کاراکتر هایی که برای کمپانی های دیزنی و ام جی ام طراحی کرده بود به عنوان مرجع استفاده کرد. در این مقاله برخی از تصاویر مربوط به استفاده از کهن الگو در کاراکتر های موجود در این کتاب آورده شده است. 

 

تصویر مربوط به شخصیت کارتونی باگز بانی
تصویر مربوط به شخصیت کارتونی باگز بانی

 

تصویر مربوط به شخصیت کارتونی هوی
تصویر مربوط به شخصیت کارتونی هوی

 

تصویر مربوط به شخصیت کارتونی گوفی
تصویر مربوط به شخصیت کارتونی گوفی

خب در ادامه مقاله بهتر است بپردازیم به پنج توصیه موثر در طراحی کاراکتر

۱- از استفاده‌ی تعداد زیاد رنگ ها بپرهیزید

رنگ عنصر مهم و کلیدی در طراحی کاراکتر به شمار می آید. یک کاراکتر خوب باید از رنگ های مناسبی بهره جسته باشد. اما با نگاهی به کاراکتر های موفق به این نکته پی خواهید برد که تمامی آنها از تعداد رنگ های محدودی برخوردار هستند. دلیل این امر این است که تعداد رنگ های زیاد مخاطب را گیج می کند چرا که رنگ ها نشان دهنده ی شخصیت پردازی کاراکتر می باشند بنابراین بهترین راه این است که از تعداد رنگ های کم ( به طور پیشنهادی سه رنگ ) و مربوط به شخصیت آن کاراکتر در طرح خود به کار ببرید.

 از استفاده  از تعداد زیاد رنگ ها بپرهیزید

۲- هنگام طراحی الهام بگیرید

همه ی کاراکتر های قدرتمند و موثر از یک ایده الهام گرفته اند. تمامی چیز هایی که مربوط به طراحی آنها است در خدمت پیش بردن آن ایده خاص می باشند. چیزی که شما نیاز دارید این است که صفت اصلی شخصیت خود را تعیین کرده و مطابق با آن خلاقیت خود را به کار گرفته تا به بهترین نحو آن را در طرح پیاده سازی کنید و همه ی ویژگی ها را از مدل مو گرفته تا ویژگی های صورت، ژست و لوازم تزئینی مرتبط با آن صفت اصلی طراحی کنید.

 هنگام طراحی الهام بگیرید

۳- از اشکال متمایز استفاده کنید

هیچ چیز کسل کننده تر از این نیست که کاراکتر طراحی شده در بدنه ای شبیه به سایر کاراکتر های دیگر طراحی شود. شما نیاز دارید تا با استفاده از اشکال متمایز و منحصر به  صفت ویژه کاراکتر خود، متمایز با سایر آثار عمل کنید تا کاراکتر شما به طور ویژه در ذهن مخاطبان ثبت شود.

 از اشکال متمایز استفاده کنید

۴- سادگی را حفظ کنید

این که چه میزان طرح کاراکتر شما دارای پیچیدگی می باشد ارزش خاصی ندارد طرح شما باید قابلیت این را داشته باشد که به راحتی تجزیه و تحلیل شود. بهترین کاراکتر ها کاراکتر های ساده اما جذاب و منحصر به فرد می باشد.

 سادگی را حفظ کنید

۵- اغراق کردن

شما به شدت نیازمند این هستید که ویژگی های توصیفی مهم شخصیت کاراکتر خود را به طور اغراق شده نشان دهید تا اثری جذاب و قابل فهم را خلق کرده باشید. به طور مثال اگر کاراکتر شما از لحاظ فیزیکی فردی قدرتمند می باشد می باید تا به طور خنده آوری بازوهای بزرگ برای آن در طرح خود در نظر بگیرید و یا اگر شخصیت جذاب و خونسردی دارد بهتر است تا از عینک آفتابی بزرگ بر روی چهره کاراکتر خود بهره ببرید.

 اغراق کردن در طراحی کاراکتر

اینفوگرافیک پنج توصیه ساده برای حرفه ای کردن طراحی کاراکتر شما

اینفوگرافیک پنج توصیه ساده برای حرفه ای کردن طراحی کاراکتر شما

موارد بالا تنها بخش کوچکی از مواردی است که در طراحی یک کاراکتر باید در نظر گرفت. طراحی کاراکتر که در ابتدا ممکن بود ساده به نظر برسد، در عمل تبدیل به یکی از پیچیده ترین و سخت ترین کارهای مربوط به طراحی و تبلیغات می شود. در صورتی که شما هم نیاز به طراحی کاراکتر برای برند خودتان دارید و در عمل، متوجه سختی و حرفه ای بودن طراحی کاراکتر شده اید، می توانید با مراجعه به بخش طراحی کاراکتر سایت لولسا مراجعه کنید و کاراکتری داشته باشید که توسط تیمی حرفه ای طراحی شده باشد.

نویسنده و مترجم: پگاه تایکندی

دیدگاه‌ها   

0 #1 سمیرا 1397-09-29 17:25
سلام وقتتون بخیر .
چطور میشه یه کاراکتري ک خودمون طراحی کردیمو ثبت کنیم بنام خودمون ؟

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید