Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
آموزش سئو - لینک nofollow

حتما تابحال در بین مقالات و بحث های داغ سئو، به موضوعات لینک فالو و لینک nofollow برخورده اید و احتمالا آموزش های نوفالو کردن و یا افزونه های آن را نیز دیده باشید. اما آیا میدانید لینک نوفالو چیست؟ (nofollow link).  آیا تفاوت لینک های فالو و نوفالو را میدانید؟ آیا بطور دقیق از کارکرد لینک های nofollow اطلاع دارید؟

آیا میدانید نحوه برخورد گوگل با این لینک ها چیست؟ آیا لینک های نوفالو در انتقال اعتبار سایت بی تاثیر هستند؟ در ادامه این مقاله به هریک از پرسش های طرح شده پاسخ خواهیم داد. در ابتدا برویم به سراغ تعریف لینک های فالو و نوفالو و تفاوت هایشان را عنوان کنیم. لینک های فالو لینک های معمولی هستند که به معنای پیوند از سایتی به سایتی دیگر می باشد.

لینک فالو عموما به شکل زیر در ساختار دستوری زبان html‌ ظاهر میشود:

<a href=”https://example.com”>عنوان لینک</a>

البته گاها به اشکال زیر نیز استفاده میشود:

<a href=”https://example.com“ rel=”dofollow” >عنوان لینک</a>

<a href=”https://example.com” rel=”follow”>عنوان لینک</a>

و لینک های نوفالو به در ساختار دستوری html بصورت زیر هستند:

<a href=”https://example.com” rel=”nofollow”>عنوان لینک</a>

لینک های فالو اعتبار سایت اصلی را به سایت لینک شده انتقال میدهند و با این کار موتورهای جست و جو متوجه میشوند که سایت اصلی، سایت لینک شده را تایید کرده است. اما لینک های نوفالو به معنی این است که سایت اصلی به سایت لینک شده صرفا به هر دلیلی لینک داده است اما مورد تاییدش نیست و اعتبار گیری سایت مقصد را نیز به موتور جست و جو می سپارد.

از سال ۲۰۰۸ میلادی بطور تدریجی لینک های فالو به لینک های نوفالو تغییر پیدا کرده اند و اکنون لینک های فالو بسیار کمی وجود دارند! پس اگر لینک های نوفالو بی تاثیر بودند گوگل چگونه از بین بک لینک های نوفالو سایت ها را رتبه بندی میکند؟ بهتر است بدانیم لینک های nofollow کاملا مجاز و قانونی هستند و این تصور که ربات ها اجازه بررسی آنها را ندارند کاملا غلط است. علاوه بر این بهتر است بدانیم که لینک های نوفالو باعث کاهش رتبه سایت شما نیز نخواهند شد چراکه گوگل تصریح کرده است که لینک های نوفالو پیج رنک گوگل را انتقال نمی دهند.

مفهوم لینک nofollow 

فرض کنید صاحب سایت یا وبلاگی هستید که در آن به موضوعات سرگرمی می پردازید و در سایتتان به سایتی دیگر که محتوی سرگرمی ندارد لینک داده اید. بعد از بروز رسانی، ربات گوگل درون سایت شما میخزد تا تغییرات را دریابد و به لینکی می رسد که تناسب و سنخیتی با محتوای سایت شما ندارد. در این صورت آیا گوگل از اعتبار شما می کاهد؟ آیا به اعتبار سایت لینک شده می افزاید؟ پاسخ همه این سوال ها خیر است! وقتی ربات گوگل به این لینک ها برخورد میکند به تاریخچه سایتی که به آن لینک داده اید رجوع کرده و آن را بررسی میکند،‌ اگر از دید گوگل این سایت مثبت بوده و محتوی آن با مطالب سایت شما و یا زیرمجموعه ای از شاخه درختی مطالب شما هم خوانی داشته باشد اعتبار را بین هردو تقسیم میکند. حال درصورتیکه سایت لینک شده از سایتهای هم موضوعش لینک گرفته باشد و تنها سایت لینک شده غیر مرتبطش شما باشید،‌درصد کمی از رتبه شما برایش ثبت خواهد شد.

نکته حائز اهمیتی در اینجا وجود دارد که باید به آن توجه ویژه داشت، وجود لینک های نوفالو به معنی نداشتن بک لینک نیست، بلکه آنها نیز جزو بک لینک ها بحساب می آیند اما فقط توسط ربات گوگل دنبال نمی شوند. بهترین روشی که برای نوفالو کردن لینک وجود دارد استفاده از rel=”nofollow” در پیوندهاست. همانطور که لینک های فالو ممکن است به تنهایی نتوانند به اعتبار سایت شما چیزی اضافه کنند، لینک های نوفالو نیز به تنهایی قادر به انجام چنین کاری نیستند، پس برگ برنده در استفاده معقول از هردو نوع آنهاست. امروزه در جنگ سایبری، سایت ها برای ارتقاء رتبه در گوگل و موتور های جستجو گر اقدام به ایجاد لینک ها و بک لینک ها کرده تا به نمایش صفحه اول گوگل در آیند.

اما آیا تمام این لینک ها و بک لینک ها مفید هستند؟

در پاسخ این سوال به تعریف لینک و بک لینک می پردازیم.

بک لینک ها پیوند هایی هستند که از سایت های دیگر به صفحات سایت شما داده می شوند و لینک ها، پیوند هایی هستند که در صفحات داخلی خود وب سایت ایجاد می شوند و در موتور های جستجو گر ایندکس می شوند. صفحات ایندکس شده در موتور های جستجو گر بایستی طوری باشند که به ارتقاء رنک گوگل شما کمک کنند. ممکن است برخی بک لینک ها یا لینک های ایجاد شده سایت از دید گوگل مثبت جلوه ندهند، و مطالب آن مطابق با مطالب سایت شما نباشد و هیچگونه ارزشی در سئو سایت نخواهند داشت. در نتیجه چنین لینک هایی باید از لیست لینک های مفید سایت حذف شوند. هنگامی که یک لینک در لیست تگ های نوفالو قرار می گیرد، به موتور های جستجو گر اعلام می کند که این لینک را ایندکس نکنند.

نویسنده: معصومه پیری

منبع: فست سئو

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

توییتر اینستاگرام لینکداین