Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قبل از شروع اولین قسمت از آموزش افزودن افکت به لایه ها بهتر است به طور مختصر به توضیح چند تعریف بپردازیم. استایل  لایه یا همان layer style به اعمال یک یا چند افکت به یک لایه و یا یک گروه از لایه ها گفته می شود. برای این منظور شما می توانید از افکت های پیش ساخته خود نرم افزار فوتوشاپ استفاده کرده و یا در صورت تمایل به ساخت افکت مورد نظر خود از بخش layer style لایه واقع در نوار منو موجود در بالای صفحه استفاده نمایید. 

افکت هایی که بر لایه و یا گروه لایه های مورد نظر اعمال نموده اید در بخش پنل موجود در قسمت پایین سمت راست صفحه در قسمت لایه ها که اولین گزینه از سمت چپ بالا این پنل واقع شده، قابل مشاهده می باشد. 

استایل های لایه به طور ویژه افکت هایی هستند که می توانند به سرعت و سادگی بر لایه ای مستقل اعمال گردند تا با ایجاد تغییر ظاهر جدیدی در تصویر ایجاد کنند. 

برای استفاده از لایه ها در فوتوشاپ می باید تا یک لایه و یا یک گروه از لایه های مورد نظر در تصویر را کپی کنید برای این منظور شما باید لایه مورد نظر را انتخاب کرده و سپس کلیک راست کرده و گزینه Duplicate را انتخاب نمایید.

هم اکنون شما قادر هستید تا تغییراتی که از طریق افزودن افکت قصد دارید اعمال کنید این کار را بر روی لایه کپی شده انجام دهید. 

برای افزودن افکت های پیش ساخته فتوشاپ به لایه کپی شده مورد نظر باید کلیک راست کرده و گزینه blending options را انتخاب نمایید. در گوشه سمت چپ پنجره باز شده استایل ها وجود دارند که در بخش های آینده قصد داریم تا شما را با تک تک آنها آشنا سازیم.

و اما چند نکته ی مهم که در انتهای این قسمت آموزشی نیاز است تا به آن بپردازیم تا در قسمت های آینده آسوده تر  افزودن افکت ها را آموزش ببینیم:

زمانی که افکت ها را به لایه مورد نظر بیفزاییم آنها به آن لایه پیوند خورده اند و در صور ت حرکت دادن آن لایه افکت ها هم به همراه آن حرکت داده خواهند شد.

به عنوان مثال در تصویر زیر بر روی تصویر دایره ای شکل ۴ افکت pattern overlay، inner shadow، bevel&emboss و drop shadow داده شده است که مشاهده می کنید. زمانی که شما بر روی گزینه fx راست کلیک می کنید و گزینه create layers را انتخاب کنید تمامی افکت های اعمال شده را جدا از هم به شما نشان خواهد داد.

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

در صورتی که بر روی هر یک از چهار افکت نشان داده شده در تصویر به عنوان مثال دوبار کلیک کنید آن افکت مورد نظر پنجره اش باز شده و قادر خواهید بود در صورت نیاز تغییرات دیگری در آن افکت اعمال کنید.

افکت های مورد نظر شما حجم خاصی به تصویر نمی افزاید و بسیار سبک محسوب می شوند. اگر تمایل داشته باشید تا هر یک از آنها را حذف نمایید سریعترین کار این است تا افکت مورد نظر را کشیده و بر سطل آشغال موجود در پایین پنل بیفزایید.

برای این که وضوح افکت های اعمال شده را به دقت ببینید می توانید علامت چشم های موجود در لایه های دیگر را با کلیک بر روی آن بردارید تا فقط لایه ای که افکت ها را بر روی آن اعمال کردید پیدا شده و پس از مشاهده دوباره با کلیک چشم ها بر سر جای اول خود قرار دهید.

زمانی که بر روی قسمتی که با فلش در تصویر زیر نشان داده شده است کلیک کنید و گزینه flatten image را انتخاب کنید افکت ها و کل لایه های تصاویر یکی شده و دیگر امکان تغییر برای آن وجود ندارد.

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

برای اعمال تغییرات در این حالت قفل باید بر روی قفل دوبار کلیک کرده تا باز شود.

در صورتی که تمایل داشته باشید مجموعه افکت هایی که اعمال کرده اید را به صورت ذخیره شده داشته باشید تا بر روی قسمت هایی که بعدا به تصویر اضافه می کنید اعمال کنید باید بر روی اف ایکس FX دوبار کلیک کرده و همانند تصویر بر روی نیو استایل (New Style) کلیک کرده و به اسم مورد نظر خود مجموعه افکت را ذخیره کرده داشته باشید. 

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

حال اگر قسمت جدیدی به تصویر افزوده شد که قصد دارید همان مجموعه افکت را استفاده نمایید تنها کافی است زمانی که لایه شکل جدید انتخاب شده همانند تصویر زیر استایل ذخیره شده را انتخاب نمایید.

 آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

بخش های دیگر این مجموعه آموزشی

آموزش افزودن افکت ها به لایه ها در فوتوشاپ (آشنایی با Layer Style)

آموزش افزودن افکت ها به لایه ها (استفاده از لایه های پیش فرض فوتوشاپ)

آموزش افزودن افکت به لایه ها - استفاده از افکت دراپ شدو

آموزش افزودن افکت به لایه ها - کار با افکت اینر شدو (Inner Shadow)

آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ - اوتر گلو و اینر گلو

آموزش افزودن افکت به لایه ها – Bevel & Emboss

آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ - استین

آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ – افکت Color overlay

آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ – افکت Gradient Overlay

آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ – افکت Pattern Overlay

آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ – افکت Stroke

نویسنده و مترجم: پگاه تایکندی

برگرفته از: مجموعه آموزشی لیندا