Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ - Opacity و Fill

پس از دوره اولیه آموزش افزودن افکت به لایه ها در نرم افزار ادوبی فوتوشاپ، در این دوره جدید قصد داریم تا به طور پیشرفته تری به مبحث افزودن افکت به یک لایه و یا یک مجموعه از لایه ها بپردازیم. برای استفاده از این دوره، باید حتما دوره مقدماتی را مطالعه کرده و یا از پیش با آن به خوبی آشنایی داشته باشید. در این قسمت سعی داریم تا با برخی از گزینه های مربوط به پنل لایه ها (Layers) که مربوط به این دوره ی آموزشی می شود، آشنا شویم.

افکت های موجود در پنل لایه ها

همانطور که در آموزش های دوره ی قبل  مشاهده کردیم، در پنجره لایر استایل (Layer Style)، مربوط به هر استایل، بخش تنظیماتی وجود دارد که در آن، قسمتی به نام بلند مد (Blend Mode) برای تعیین حالت آن افکت اختصاص یافته است. حال اگر بخواهیم بدون استفاده از پنجره ی لایر استایل (Layer Style) و انتخاب استایل خاصی با استفاده از گزینه های موجود در بلند مد (Blend Mode)، تغییر خاصی بر روی تصویر اعمال کنیم، تنها کافی است بر روی لایه مورد نظر، در پنل لایه ها (Layers) بر روی قسمتی که در بالای لایه ها قرار دارد و مربوط به افکت ها می باشد، همانند تصویر زیر کلیک کرده و گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب نمایید. راه ساده ی دیگری که وجود دارد این است که با نگه داشتن همزمان دکمه شیفت (Shift) و علامت + (مثبت) بر روی کیبورد، گزینه ها رو به جلو تغییر کرده و با نگه داشتن همزمان گزینه های شیفت (Shift) و علامت ـ (منفی) گزینه های این قسمت رو به عقب تغییر می کند.

افکت های موجود در پنل لایه ها

برای ایجاد این تغییرات شما همچنین می توانید بر روی لایه مورد نظر کلیک راست کرده، گزینه بلندینگ آپشن (Blending Option) را انتخاب کرده و در بخش تنظیمات کلی بلند مد (Blend Mode) را تغییر دهید.

اپسیتی و فیل (Opacity – Fill)

در قسمت بالا پنل لایه ها دو گزینه به نام های اپسیتی (Opacity) و در زیر آن فیل (Fill) همانطور که در شکل زیر با فلش مشخص شده اند، وجود دارد.  گزینه اپسیتی (Opacity) مربوط به میزان وضوح کل لایه می باشد و گزینه فیل (Fill) مربوط به وضوح لایه بدون افکت های اعمال شده بر آن. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، هر دو لایه مربوط به نوشته ی فارسی و انگلیسی از افکت های یکسانی شامل دراپ شدو (Drop shadow) و بول اند امباس (Bevel & Emboss) برخوردار هستند، اما تفاوتی که بین این دو نوشته وجود دارد این است که لایه ای که مربوط به نوشته ی انگلیسی می باشد، فیل (Fill) از صد به صفر رسانیده شده است. بنابراین انگار خود نوشته حذف شده، اما افکت های آن باقی مانده و شکل جالبی پیدا کرده است. اگر گزینه اپسیتی (Opacity) را از صد به صفر می رساندیم، تمامی لایه به همراه افکت های اعمال شده بر روی آن، ناپدید می گردید.

افکت های موجود در پنل لایه ها

بخش های دیگر مجموعه آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ

نویسنده و مدرس: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید