Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها - transparency shapes layer

اکثر کاربران نرم افزار فوتوشاپ با بخش تنظیمات عمومی یا همانgeneral  blending موجود در پنجره لایر استایل (Layer Style)، که شامل بلند مد (Blend Mode) و اپسیتی (Opacity) می باشد، آشنایی کامل داشته و معمولا در یادگیری آنها به مشکل خاصی بر نمی خورند. اما بخش بعدی تنظیمات این پنجره که تنظیمات پیشرفته یا همان advanced blending می باشد، دارای گزینه های پیشرفته تر و پیچیده تری بوده  که یادگیری این گزینه ها نیازمند صرف زمان و دقت بیشتری می باشد. تا به این قسمت در مجموعه آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها در نرم افزار ادوبی فوتوشاپ، با سه گزینه کاربردی این بخش آشنا شده ایم و در این قسمت قصد داریم تا با یکی دیگر از گزینه های بخش تنظیمات پیشرفته advanced blending با عنوان transparency shapes layer Photoshop آشنایی پیدا کنیم.

transparency shapes layer Photoshop 

وظیفه ی اصلی این گزینه محدود کردن افکت های اعمال شده و ناک اوت ها تنها به بخش هایی از لایه که به فرمت opaque هستند و جلوگیری کردن از اعمال افکت ها و ناک اوت ها (knockout) بر کل تصویر می باشد.

آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ - knockout

برای آشنایی بیشتر با این گزینه بهتر است تا با یک مثال و تمرین عملی، کاربرد این گزینه را امتحان کنیم. همان طور که در تصویر زیر می بینید، ما از یک لایه پس زمینه که پترن دارد و یک لایه نوشته در تصویر خود استفاده کرده ایم. 

 آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها - transparency shapes layer

سپس بر روی لایه ی نوشته  دوبار کلیک کرده و پنجره لایر استایل (Layer Style) را باز می کنیم و افکت دراپ شدو (Drop Shadow) را با تنظیماتی که در تصویر آمده است بر لایه اعمال می نماییم.

 آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها - transparency shapes layer

حال پنجره را بسته و برای افکت اعمالی به تنهایی یک لایه جداگانه ایجاد می کنیم، برای این کار بر روی اف ایکس (FX) موجود در کوشه ی سمت راست لایه نوشته، کلیک راست کرده و گزینه create layer  را انتخاب می کنیم، همان طور که می بینید لایه ای جداگانه برای افکت دراپ شدو (Drop Shadow) ایجاد شد، حال چشم کنار لایه نوشته را برداشته تا تنها افکت نوشته در تصویر دیده شود. سپس لایه مربوط به افکت نوشته را انتخاب کرده و در صورت استفاده  از سیستم عامل مک cmd+t و در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز ctrl+t را همزمان با هم فشار دهید تا بتوانید افکت نوشته را چرخانده و در جهت عکس جهت اولیه همانند تصویر زیر قرار دهید.

 آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها - transparency shapes layer

 اکنون زمان این است که گزینه ی مورد نظر را امتحان کنیم، برای این کار پنجره نیو استایل (New Style) لایه افکت نوشته را باز کرده و تیک گزینه ی transparency shapes layer Photoshop برداشته و سپس افکت پترن (Pattern) را انتخاب کنید، همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید، افکت پترن اورلی (Pattern Overly) بر کل تصویر اعمال گشته است. 

 آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها - transparency shapes layer

حال تیک را از افکت پترن اورلی (Pattern Overly) برداشته، در قسمت بلندینگ آپشن (Blending Option) گزینه transparency shapes layer Photoshop تیک زده و دوباره افکت پترن اورلی (Pattern Overly) را انتخاب کنید، همان طور که می بینید افکت فقط بر روی بخش مورد نظر یعنی لایه مربوط به افکت نوشته ها اعمال شده است.

 آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها - transparency shapes layer

بخش های دیگر مجموعه آموزش پیشرفته افزودن افکت به لایه ها

مدرس و نویسنده: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید