Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
آموزش افزودن افکت به لایه ها در فوتوشاپ - اوتر گلو و اینر گلو

در این بخش از ادامه آموزش افزودن افکت به لایه ها در نرم افزار ادوبی فوتوشاپ، قصد داریم به استایل های اوتر گلو (Outer Glow) و اینر گلو (Inner Glow) که هر دو به محتوا تصویر درخشندگی می افزایند بپردازیم. این استایل ها بر خلاف استایل های شدو (Shadow) که سایه به کار می بخشند، روشنایی به تصویر می افزایند به همین خاطر زمانی که استایل های مربوط به آن ها را انتخاب کنید می بینید که بر خلاف استایل های شدو (Shadow) که رنگ سیاه پیش فرض فوتوشاپ قرار گرفته بود در استایل های مربوط به گلو (Glow) رنگ روشن پیش فرض می باشد.

آموزش افکت اوتر گلو (Outer Glow) و اینر گلو (Inner Glow)

 آموزش افکت اوتر گلو (Outer Glow) و اینر گلو (Inner Glow)

افکت Outer Glow در فوتوشاپ

در ابتدا استایل اوتر گلو (Outer Glow) را بررسی می کنیم که درخشندگی در پشت محتوا تصویر اضافه می کند. نکته  مهم این است که، در این قسمت رنگ انتخابی و بلندینگ مد (Blending Mode) با هم ارتباط دارند. زمانی که رنگ روشن انتخاب کرد اید بهتر است تا از مد (Mode) روشن نیز بهره ببرید. برای مثال وقتی رنگ روشن داریم می توانیم از حالت اسکرین (Screen) استفاده کنیم. چرا که اگر رنگ تیره انتخاب کنیم حالت روشنی مانند اسکرین (Screen) استایل گلو  (Style Glow) در تصویر  قابل مشاهده نخواهد بود. کافی است به عنوان تمرین این کار را امتحان کنید تا به خوبی متوجه این امر شوید. در قسمت انتخاب رنگ شما هم می توانید از رنگ خاص استفاده نمایید و هم از گرادیان؛ انتخاب با خود شما است.

در بخش بعدی که المنتس (Elements) نام دارد در قسمت تکنیک (Technique) شما دو گزینه سافتر (Softer) و پرسایز  (precise) را دارید که به کمک سافتر (Softer) درخشندگی طبیعی و با لبه های نرم تر جلوه می کند و در صورت استفاده از گزینه پرسایز (precise) لبه ها تیز تر نشان داده خواهند شد. 

 افکت Outer Glow در فوتوشاپ

افکت Outer Glow در فوتوشاپ

قسمت بعدی که مربوط به گزینه اسپرید (Spread) می باشد میزان پخش شدگی درخشش در اطراف تصویر را مشخص می سازد. و با زیاد کردن آن سایه پخش تر نشان داده می شود. سایز نیز همانند استایل های شدو (Shadow) اندازه درخشندگی اطراف شی را تعیین می کند.

قسمت کانتر هم مانند استایل های شدو (Shadow) این قابلیت را ایجاد می کند تا محو شدگی سایه از حالت خطی به حالت غیر خطی تبدیل شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به جلسه آموزشی مربوط به دراپ شدو (Drop Shadow) رجوع فرمایید.

در پایین گزینه کانتر دو گزینه جدید وجود دارد که به توضیح آنها می پردازیم. گزینه رنج (Range) که در فتوشاپ بر روی ۵۰ به طور پیش فرض قرار داده شده است. زمانی که آن را از ۵۰ به ۱۰۰ افزایش دهید درخشندگی به سمت شفاف تر شدن می رود و اگر آن را از ۵۰ به سمت صفر کاهش دهید درخشندگی به سمت پهن تر شد پیش می رود. گزینه جیتر (Jitter) که شبیه به گزینه نویز (Noise) برای درخشندگی عمل می کند، تنها زمانی قادر به دیدن اثر آن هستیم که رنگ گرادیان انتخاب شده باشد و دقت داشته باشید که اگر گرادیان انتخاب شده کامل رنگی نباشد، و قسمتی از آن محو باشد باز هم قادر به مشاهده تاثیر آن بر درخشندگی نخواهید شد. تصویر زیر اعمال شدن این گزینه را نشان می دهد.

 افکت Outer Glow در فوتوشاپ

آموزش Inner Glow در فوتوشاپ

حال بپردازیم به استایل مربوط به درخشندگی دیگر که اینر گلو (Inner Glow) نام دارد. این افکت یک درخشندگی بر روی محتوا تصویر و درون شی ایجاد می نماید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید اکثر گزینه های مربوط به تنظیمات این استایل همانند گزینه های موجود در تنظیمات استایل اوتر گلو (Outer Glow) می باشد و تنها تفاوت های آن یکی وجود دو گزینه ادج (Edge) و سنتر (Center) است، که مشخص می سازد درخشندگی در مرکز شی قرار گیرد و یا در گوشه های آن و دیگر تفاوت وجود گزینه ی متفاوتی است که در این استایل وجود دارد. و آن گزینه ی چوک (Choke) بوده که در بخش المنتس (Elements) قرار گرفته است، و درصورت افزایش آن از صفر به صد مرز میان درخشندگی و سوژه پر رنگ تر نمایان خواهد. تصاویر زیر اثر هر دو تنظیم را نشان می دهد.

 آموزش Inner Glow در فوتوشاپ

آموزش Inner Glow در فوتوشاپ

بخشهای دیگر این مجموعه آموزشی

نویسنده و مدرس: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید