Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
مجموعه‌ای از استفاده خلاقانه پیکتوگرام در طراحی بصری و پوستر سازی

پیکتوگرام یا همان خط تصویری نشان های تصویری محسوب می شود که بیان کننده ی ایده و یا مفهومی می باشند در تعریفی دیگر نوعی نماد بصری است که معنای خود را از طریق شباهت تصویری اش با یک شی فیزیکی به بیننده منتقل می کند. از این نشانه ها برای آسان شدن ارتباط با مخاطب در یک محیط استفاده می کنند و به گونه ای طراحی می شوند که مخاطبان با هر زبان و فرهنگی قادر به فهم آن باشند.

ریشه های پیکتوگرام به تمدن های باستان نظیر  سومر، مصر و چین باز می گردد. پیکتوگرام از دیرباز به عنوان یک ابزار مفید برای برقراری ارتباط در محیط های گوناگون به شمار می آیند. دلیل این امر قابل فهم بودن پیکتوگرام و داشتن عملکردی فراتر از زبان و به دور از موانع فرهنگی است. در گذشته ی دور پیکتوگرام ها را در نقاشی های حاوی اطلاعات و راهنمایی های کشیده بر روی دیوار می توان جستجو کرد اما امروزه تنوع کاربرد پیکتوگرام ها بسیار بیشتر از پیش شده است و به عنوان ابزار های مفیدی برای دستورالعمل ها، علائم بازگو کننده و یا دیاگرام های آماری کاربرد دارند و اغلب در مکان های عمومی و جاده ها دیده می شوند.

اما برای اینکه خون خلاق درون رگ های آثار طراحی شده در جریان باشد پیکتوگرام ها باید به عنوان رسانه ای نمایش دهنده ی خلاقیت و تخیل طراح در رساندن منظور خود به مخاطبان عمل کند و برای تحقق این هدف طراح باید مهارت خود را به کار گیرد تا با استفاده از خطوط و سطوح ساده با تعداد رنگ های محدود با تمرکز بر جذابیت بصری در عین سادگی طرحی را خلق کند که بیننده در نگاه نخست مفهوم مورد نظر را در ذهن خود تداعی نماید. در ادامه مطلب تعدادی از طراحی های خلاقانه پیکتوگرام که توسط هنرمندان ماهر و خلاق طراحی شده اند به عنوان مثال آورده شده است.

در بسیاری از این موارد، پیکتوگرام ها به عنوان بخشی از یک کل بصری ورود پیدا کرده اند و توانسته اند، به علت سادگی و همه فهم بودن خود، اثر گرافیکی را برای مخاطب جهانی قابل فهم تر کنند. برای همین منظور پوستر هایی که در ادامه مشاهده می کنید، با استفاده از پیکتوگرام ها و عموما با طراحی مینیمالیستی، توانسته اند ارتباط خوبی با مخاطب ایجاد کنند. البته لازم به ذکر است، ایده پردازی در اینگونه کارها اهمیت بسیار زیادی دارد. پیکتوگرام بسیار ساده و به نوعی همگانی و یا ساده تر یک نوع زبان بصری جهانی است. همین موضوع باعث می شود در طرح کلی پیکتوگرام ها شاهد تغییرات زیادی نباشیم، اما تفاوت های اندک و استفاده به جای از هر کدام از این عناصر قدرتمند بصری تفاوت زیادی ایجاد می کند.

استفاده از پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

پیکتوگرام ها در طراحی پوستر

نویسنده و تهیه کننده ی مطلب: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید