Your browser does not support JavaScript!
طراحی برندبوک
UBER

شرکت اوبر تکنولوژی (Uber Technologies Inc) یک شرکت ارائه دهنده خدمات سفری آنلاین می باشد. این شرکت در سال  2009 میلادی توسط تراویس کالانیک (Travis Kalanick) و گرت کمپ (Garrett Camp) بنیانگذاری شده است. در مرکزی این شرکت در شهر سانفرانسیسکو واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا قرار دارد. در ابتدا این برند با نام اوبرکپ (UberCab) فعالیت می کرد، تا اینکه در سال 2011 نام برند به UBER تغییر پیدا کرد. در سال 2017 این برند در 570 شهر در سراسر جهان به کاربران خود سرویس می دهد. در سال 2013 USA Today این برند را به عنوان برند سال تکنولوژی معرفی کرد.

UBER در واقع توسط یک نرم افزار تحت موبایل (پلیکیشن) فعالیت می کند. در این اپلیکیشن مسافر به نزدیکترین ماشین مرتبط می شود. این اپلیکیشن موقعیت مسافر و مقصد او را برای راننده ارسال کرده و سپس راننده به محل مسافر رفته و او را به مقصد می رساند.

نامگذاری برند

UBER به معنی بالاترین یا مافوق می باشد. البته این واژه در زبان انگلیسی یک اصطلاح عمومی می باشد. ریشه این کلمه در زبان آلمانی بوده و به صورت über نوشته می شود که به معنی بالا است.

شیوه فعالیت

ابتدا مسافر با استفاده از اپلیکیشنی که بر روی گوشی هوشمند خود دارد، درخواست سفر کرده و مبدا و مقصد خود را مشخص می کند. اپلیکیشن اطلاعات مربوطه را به نزدیکترین راننده ارسال می کند و راننده با استفاده از مسیر یاب اپلیکیشن خود را به مسافر می رساند. تا پیش از رسیدن راننده، مسافر می تواند توسط اپلیکیشن محل راننده و مسیری که برای رسیدن به او طی می کند را مشاهده نماید. سپس از طریق نقشه خوان این اپلیکیشن، بهترین نحوه رسیدن به مقصد برای راننده به نمایش در می آید و او مسافر را به مقصد می رساند. همچنین هزینه هر سفر، به صورت خودکار توسط این اپ، با توجه به مسافت، ترافیک، وضعیت آب و هوا و ساعت تعیین می شود. بخشی از هزینه مربوط به راننده پرداخت شده و بخشی دیگر مربوط به خود شرکت می باشد. پس از رسیدن مسافر به مقصد، از او خواسته می شود تا به راننده خود رتبه دهد. به وسیله این رتبه دهی، برند اوبر بر روی رانندگان و رضایت مشتریان خود نظارت می کند. 

اپلیکیشن UBER

این اپلیکیشن در چند نسخه مختلف طراحی شده است. نسخه مخصوص رانندگان و نسخه کاربران این اپلیکیشن متفاوت می باشد. این اپلیکیشن رایگان بوده و برای سیستم هعامل های آندروید، IOS و ویندوز در دسترس می باشد. همچنین با ثبت نام بر روی سایت رسمی نیز کاربران می توانند بدون نصب نرم افزار اقدام به درخواست سرویس کنند.

خدمات UBER

سرویس ها و خدمات اوبر شامل سرویس های عمومی مسافر بری، سرویس های تجاری، دلیوری و ارسال غذا و کالا می باشد. اوبر برای جذب راننده از طریق وب سایت رسمی خود اقدام می کند و رانندگان با ثبت نام در سایت رسمی UBER به جمع ارائه دهندگان خدمات این برند در می آیند.

یکی از بخش های اوبر همکاری آن با سیستم های حمل و نقل عمومی است. در این سرویس ها، مسافرین با تخفیف برای رسیدن به نزدیکترین ایستگاه حمل و نقل عمومی منتقل می شوند. از دیگر خدمات اوبر می توان به خدمات هلیکوپتری این شرکت اشاره کرد.

رانندگان UBER

در سال 2012 با معرفی uberX اعلام کرد هر فردی می تواند با خودروی شخصی خود تبدیل به راننده اوبر شود. این موضوع با بررسی پیشینه فرد و ماشین او، پیگیری می شود و در صورتی که راننده تمامی موارد مورد نیاز را دارا بود به جمع رانندگان اوبر می پیوندد. رانندگان سرویس های اوبر (UBER) از خودرو های شخصی استفاده می کنند.

سرویس مسیر مشترک UberPOOL

پس از بررسی های اولیه که در سانفرانسیسکو به صورت آزمایشی انجام شد، در سال 2014 اوبر از سرویس UberPOOL رونمایی کرد. در این سرویس، مسافرینی که در یک مسیر هستند با یک ماشین جا به جا می شوند. این سرویس ارزانترین سرویس شرکت اوبر (UBER) می باشد.

خدمات هلیکوپتر UBER

در سال 2014 با همکاری Blade اقدام به ارائه خدمات سفر از طریق هلیکوپتر در مسیر نیویورک به سمت هامپتون به مناسب روز استقلال آمریکا نمود. اوبر نام این سرویس خود را UberCHOPPER گذاشت. در سال 2016 نیز با همکاری شرکت ایرباس برای مدت آزمایشی یک ماه در شهر سائو پائولو خدمات هلیکوپتری خود را راه اندازی کرد. اوبر با همکاری شرکت Blade خدمات هلیکوپتری ویژه روزهای خاص را ادامه می دهد. به عنوان مثال برای مراسم فستیوال فیلم کن و یا فستیوال ساندس این سرویس بر قرار می باشد. آن طور که مدیر عامل اوبر در سپتامبر 2016 اعلام کرد، این برند قدرتمند قصد دارد تا ارائه خدمات حمل و نقل خود را در مسیر های زمینی و هوایی ادامه داده و روی آن بیش از گذشته سرمایه گذاری انجام خواهد شد.

اعتراضات و ایراداتی که به اوبر وارد می شود

با افزایش محبوبیت شرکت‌هایی چون اوبر، بسیاری از شرکت‌های دیگر مدل کسب و کار آن را تکرار کرده و این روند به اوبری سازی مشهور شده است. در بسیاری از شهر ها اوبر مورد حملات شدید صنعت تاکسیرانی قرار گرفته‌اند. این رانندگان تاکسی، رانندگان و خدمات اوبر  را به عملیات تاکسیرانی غیرقانونی، پایین آوردن قیمت و خدمات ناایمن متهم می‌کنند.

اعتراض به دونالد ترامپ!

در فوریه ۲۰۱۷ در اعتراض به فرمان حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست‌های خارجی به آمریکا توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، تراویس کالانیک، بنیانگذار و مدیر عامل اجرایی این شرکت، اعلام کرد که از هیات مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا کناره گیری می‎کند.

آیکون و لوگوی شرکت اوبر

آیکون اپلیکیشن UBER برای اندروید و IOS

در تصویر بالا آیکون اپلیکیشن اوبر در گذر زمان برای دو سیستم عامل اندروید و IOS را مشاهده می کند. در آخرین ورژن این تغییرات آیکون اوبر برای آندروید و IOS بسیار ساده شده و به صورت زیر می باشد:

آیکون اپلیکیشن UBER اندروید و IOS

در نسخه مربوط به ویندوز این تغییرات بسیار کمتر بوده است و آیکون آن به صورت زیر می باشد:

آیکون اپلیکیشن UBER اوبر در ویندوز

لوگو اوبر نیز بسیار ساده بوده و به صورت لوگو تایپ طراحی شده است:

لوگوی شرکت اوبر UBER