Your browser does not support JavaScript!
سفارش تولید محتوا
بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی به انگلیسی Content Marketing چیست؟ در این مقاله قصد دارم شما را با معنای بازاریابی محتوایی و برخی از استراتژی ها آن آشنا کنم. آشنایی و یادگیری بازاریابی محتوایی کمک می کند بتوانید مخاطبین بیشتری به دست آورده و آنها را تبدیل به مشتریان ثابت کنید. پیش از هر چیز باید بدانیم که بازاریابی محتوایی چیست؟

همه ما به خوبی می دانیم بازاریابی سنتی دیگر کارکرد گذشته را ندارد. بر خلاف شیوه سنتی، بازاریابی محتوایی عملکرد بسیار بهتری دارد. فراهم کردن محتوا مفید و ارزشمند برای مخاطبین، می توانیم به مخاطب ها نشان دهیم چگونه محصول و یا خدمات ارائه شده مشکل آنها را حل می کند. با بازاریابی محتوایی می توان گفتگو پیرامون محصولات (Product) و خدمات (Service)، آگاهی و آشنایی با برند و فروش را افزایش داد. ابتدا به تعریف بازاریابی محتوایی می پردازیم.

بازاریابی محتوایی Content Marketing چیست؟

بازاریابی محتوا: به فرآیند برنامه ریزی (Planning)، تولید (Creating)، توزیع (Distributing)، به اشتراک گذاری (Sharing) و انتشار محتوا (Publishing Content) برای دسترسی مخاطب مشخص بازاریابی محتوایی می گوییم. این بازاریابی می تواند برای افزایش فروش، آگاهی از برند (Brand Awareness)، برقراری ارتباط با مخاطب و جذب مشتری به ما کمک کند. این بازاریابی برای اهداف زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. جلت توجه مخاطب مشخص
 2. افزایش تعداد مشتریان
 3. گسترش فروش آنلاین (Online)
 4. افزایش آگاهی برند (Brand Awareness)
 5. تعامل با مخاطب آنلاین
 6. ... .

اینفوگرافیک بازاریابی محتوایی چیست

تاریخچه بازاریابی محتوا

بازاریاب های سنتی برای انتشار اطلاعات مربوط به برند (Brand) و ایجاد اعتبار از محتوا استفاده می کردند. با گسترش تکنولوژی های ارتباطی و حمل و نقل، در اواخر قرن ۱۹ میلادی برخی از صاحبان کسب و کار از تکنیک های بازاریابی محتوایی استفاده کردند. البته پیش از این تاریخ نیز از این نوع بازاریابی استفاده می شد. 

برخی از مهمترین نمونه های بازاریابی محتوایی در ابتدای مسیر آن:

 1. بنجامین فرانکلین Benjamin Franklin مخترع، دولتمرد و یک ناشر آمریکایی از سال ۱۷۳۲ تا ۱۷۵۸ برای توسعه چاپخانه خود کتابی با عنوان Poor Richard’s Almanack منتشر می کرد. در این کتابچه اطلاعاتی همچون پیش بینی آب و هوا، نکات کاربردی خانه داری، معما و انواع سرگرمی به چاپ می رسید. 
 2. در سال ۱۸۸۸ کمپانی Johnson & Johnson یک نشریه با عنوان روش های مدرن درمان و ضد عفونی کردن زخم به چاپ رساند. در این نشریه به پزشکان استفاده از باند (برای بستن زخم) توصیه شده بود. این مجموعه بعدها نشریات دیگری را برای جامعه پزشکی به چاپ رساند.
 3. در سال ۱۸۹۵ جان دیر مجله ای به نام Furrow به چاپ رساند. در این نشریه به کشاورزان روش های کسب سود بیشتر آموزش داده می شد. این نشریه موفق شد به بیش از ۱.۵ میلیون خواننده در ۴۰ کشور و در ۱۲ زبان دست بیابد.
 4. کمپانی Michelin در سال ۱۹۰۰ راهنمای میشلین را که شامل اطلاعاتی در مورد نگهداری و تعمیر خودرو و نکات مربوط به سفر بود را به صورت رایگان در اختیار مشتریان خود گذاشت. این کتابچه ۳۵۰۰۰ نسخه در سال اول به چاپ رسید.

در دوران اوج عصر طلایی تلویزیون – دهه های ۴۰ و ۵۰ میلادی – تبلیغات (Advertising) در رسانه ها فراگیر شد. در این دوران تمرکز شرکت ها بیشتر روی فروش بود. در این دوران توجه به بازاریابی محتوایی چندان زیاد نبود.

در عصر انفجار جمعیت پس از جنگ جهانی برند Kellogg شروع به فروش غذاهای شیرین برای کودکان کرد. این شرکت از تبلیغاتی جذاب برای بازاریابی هدفمند استفاده کرد. در همین دوران بود که اینفوگرافیک ها متولد شدند. 

در دهه ۹۰ میلادی همه چیز برای بازاریابی تغییر کرد. با ورود اینترنت (Internet)، کامپیوتر و رشد سایت ها و وبلاگ ها شرکت ها شروع به بازاریابی محتوایی از طریق ایمیل (Email) کردند. سپس تجارت الکترونیک (E-commerce) و سیستم توزیع دیجیتال پایه و اساس استراتژی های بازاریابی شد.

اینترنت به بازاریابی محتوایی کمک کرد تا به جریان اصلی بازاریابی بدل شود. کم کم رسانه های سنتی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه ها و مجلات قدرتشان رو به افول رفت. شرکت ها رو به تبلیغ و فروش محصولات به صورت دیجیتال کردند.

در سال ۱۹۹۶ در میزگردی که برای روزنامه نگاران در انجمن آمریکایی ویراستاران روزنامه ها برگزار شده بود، جان اف اوپدال (John F. Oppedahl) از عبارت "بازاریابی محتوایی" برای نخستین بار استفاده کرد.

جرل جیمرسون (Jerrell Jimerson) در سال ۱۹۹۸ در شرکت Netscape به عنوان مدیر بازاریابی آنلاین و محتوا فعالیت می کرد و به طور رسمی بازاریابی محتوایی بدل به یک شغل شد.

جف کنن (Jeff Cannon) در سال ۱۹۹۹ می گوید: در بازاریابی محتوایی، محتوا برای در اختیار قرار دادن اطلاعات مورد نیاز مصرف کنندگان تولید می شود.

در اواخر دهه ۲۰۰۰ زمانی که شبکه های اجتماعی بزرگی مانند فیسبوک (Facebook)، توییتر (Twitter) و یوتیوب (Youtube) متولد شده بودند، بازاریابی محتوایی در هر لحظه و در هر نقطه از جهان مورد استفاده قرار می گرفت.

سال ۲۰۱۴ میلادی مجله فوربس (Forbes) مقاله های در مورد ۷ روش پرطرفدار شرکت ها برای استفاده از بازاریابی محتوایی منتشر کرد. نویسنده مقاله در آنجا اشاره می کند که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ استفاده شرکت ها از بازاریابی محتوایی از ۶۰ درصد به ۹۳ درصد افزایش پیدا کرده است. در این مقاله اشاره می شود که در ۷۰ درصد شرکت هایی که بیشترین محتوا را تولید می کنند تنها ۲۱ درصد بازاریاب ها از عملکرد خود رضایت دارند.

در حال حاضر بازاریابی محتوایی بدل به یکی از قدتمندترین مدل ها برای بازاریاب ها شده است. قصه گویی (Storytelling – داستان سرایی) بخشی از این مدل بازاریابی شده است. در قصه گویی پیام ها و اهداف شرکت به مخاطبین خود منتقل می شود، اما مشتری را وادار به خرید محصول و یا خدمات نمی کند.

امروزه محتوا در فرمت های مختلفی تولید می شود. برخی از این فرمت ها را در زیر مشاهده می کنید:

فرمت های تولید محتوا

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

بازاریابی برونگرا به انگلیسی Outband Marketing مانند گذشته اثر گذار نیست. نمی توان با بازاریابی برونگرا به مخاطبین دسترسی موثر پیدا کرد. در مقابل، داستان گویی (Storytelling – قصه گویی، داستان سرایی و ...) بسیار مهم است و می تواند به بازاریابی متناسب و جذاب برای مخاطب کمک کند. 

بازاریابی محتوایی با کارهای زیر به کسب و کار کمک می کند:

 • ارائه راهنمایی و آموزش به مشتریان در مورد محصولات و خدمات
 • افزایش گفتگو پیرامون برند
 • ایجاد ارتباط میان مشتری و کسب و کار
 • ارتباط با مشتری برای نشان دادن اینکه چگونه محصول و یا خدمات مشکل او را برطرف می کند
 • ایجاد یک جامعه مخاطب

کمک های بازاریابی محتوایی به کسب و کار

انواع بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی انواع مختلفی دارد. در این بخش قصد دارم تا شما را با برخی از انواع معمول و پرطرفدار آن آشنا کنم. اگر چه انواع دیگری هم هست که پس از مطالعه این بخش، احتمالا به ذهنتان خواهد رسید.

۱- بازاریابی محتوایی شبکه اجتماعی Social Media Content Marketing

در حدود ۳.۷ میلیارد کاربر در شبکه های اجتماعی (Social Media) حضور دارد. این آمار به خوبی نشان می دهد چرا کسب و کارها به شبکه های اجتماعی توجه بسیار زیادی دارند. صدها شبکه اجتماعی فعال وجود دارد. محبوبترین شبکه های اجتماعی که کاربران زیادی دارند شامل اینستاگرام (Instagram)، اسنپ چت (SnapChat)، لایکی (Likee)، لینکداین (Linkedin)، پینترست (Pinterest)، توییتر (Twitter)، فیسبوک (Facebook) و تیک تاک (TikTok) می شوند.  این پلتفرم ها (Platform) امکان انتشار انواع محتوا از عکس، ویدئو زنده (Live) و ضبط شده و ... را به ما می دهد. کاربران فعال و فراوان به همراه امکانات گسترده از دلایل اصلی اهمیت شبکه های اجتماعی برای بازاریابی محتوایی است. ترس از دست دادن FOMO در این شبکه ها منجر می شود تا کاربران در طول شبانه روز بارها صفحات شبکه اجتماعی را مشاهده کنند.

ترس از دست دادن fomo چیست و چگونه می توان از آن برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی استفاده کرد؟

۲- بازاریابی محتوایی اینفوگرافیک Infographic Content Marketing

اینفوگرافیک به ما امکان می دهد به سادگی محتوا، اطلاعات و دیتا را به شیوه ای قابل فهم و گرافیکی در مقابل مخاطب قرار دهیم. ترکیبی از نوشته های کوتاه، تصاویر، جداول و نمودارها می تواند بدل به یک اینفوگرافیک جذاب شود. با اینفوگرافیک می توان مخاطبین بسیار بیشتری به دست آورد. فهم آسان اینفوگرافیک کمک می کند تا هر مخاطبی بتواند در کوتاهترین زمان بیشترین اطلاعات را به دست آورد. محبوبیت بالای اینفوگرافیک باعث شده تا بسیاری از کسب و کارها در بازاریابی محتوا از آن استفاده کنند.

۳- بازاریابی محتوایی وبلاگ Blog Content Marketing

وبلاگ ها یکی از بهترین روش ها برای بازاریابی درون گرا (Inbound Marketing) هستند. با استفاده از وبلاگ می توانید اطلاعات را با مخاطبین به اشتراک بگذارید. به وسیله یک وبلاگ می توان یک مخاطب را بدل به مشتری کرد. با وبلاگ می توان آگاهی از برند را گسترش داد. با توجه به اینکه مخاطب پیش از خرید تمایل دارد تا اطلاعات کافی از محصول و یا خدمات کسب کند و بهتر نیاز خود را بشناسد، وبلاگ ها یک ابزار راهبری کسب و کار است.

۴- بازاریابی محتوایی پادکست  Podcast Content Marketing

میلیون ها کاربر در جهان هر روزه به پادکست (Podcast) گوش می دهند. تنها در کشور آمریکا بیش از ۶ میلیون نفر مخاطب پادکست هستند. یکی از مهمترین مزایای پادکست راحتی و آسانی استفاده است. شما در حال رانندگی، در حال راه رفتن، دراز کشیدن و ... می توانید به یک پادکست گوش دهید. این موضوع باعث می شود تا بتوانید از پادکست در میان فعالیت های روزانه استفاده کنید.

کسب و کارهای بسیاری از پادکست برای افزایش فروش، ایجاد ارتباط با مشتریان و آگاهی از برند پادکست تولید می کنند. اپلیکیشن ها و سایت های فراوانی هستند که می توانید پادکست را در آنها به اشتراک بگذارید.

۵- بازاریابی محتوایی ویدئو Video Content Marketing

بازاریابی محتوایی ویدئویی می تواند گفتگو پیرامون برند و محصول را افزایش دهد، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را بهبود ببخشد و ارتباط با مخاطب و مشتری افزایش دهد. می توانید ویدئو ها را در شبکه های اجتماعی و سایت ها منتشر کنید.

۶- بازاریابی محتوایی تبلیغات کلیکی PPC

دستیابی به ترافیک ارگانیک (Organic Traffic)  محتوا در میان صاحبان کسب و کارها بسیار پرطرفدار است. اما با این نباید تصور کنیم تبلیغات کلیکی بی اثر هستند. بسیاری از سایت ها و موتورهای جستجو امکان تبلیغات را در اختیار شما گذاشته اند. محبوترین روش برای این کار ادورز گوگل (Google Ads) است. در گوگل ادورز می توان زمان نمایش، محدوده مکانی نمایش، کلمات کلیدی جستجو شده و ... را تنظیم کرد. این تنظیمات کمک می کنند تا بتوانید یک تبلیغات هدفمند و موثر داشته باشید.

انواع بازاریابی محتوایی

استراتژی بازاریابی محتوایی

استراتژی بازاریابی محتوایی کمک می کند بتوانم رضایت مخاطبین را به بهترین شکل جلب کنیم. برای داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوایی به شما روند زیر را پیشنهاد می کنم.

 1. مشخص کردن اهداف SMART
 2. تعیین KPI
 3. تصمیم گیری فرمت محتوا
 4. انتخاب کانال های محتوا
 5.  اختصاص بودجه
 6. تولید و انتشار محتوا
 7.  آنالیز و اندازه گیری نتایج

استراتژی بازاریابی محتوایی

مشخص کردن اهداف SMART

Smart مخفف Specific, Measurable, Attainable, Realistic, Time-bound است. برای بازاریابی محتوایی باید اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقعی و در محدوده زمانی مشخص کرد. چند نمونه از اهداف SMART:

 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش درآمد
 • افزایش گفتگو پیرامون برند و محصولات
 • افزایش وفاداری (Loyalty)
 • افزایش تعامل مشتری
 • ارتباط با مشتری
 • افزایش اعتماد مشتریان
 • جذب شرکای استراتژیک

اهداف smart بازاریابی محتوایی

تعیین KPI

در مرحله دوم برای اهداف SMART باید شاخص عملکرد کلیدی (KPI) اختصاص دهیم. این KPI (به اختصار از key performance indicator) به ما اجازه می دهد تا بتوانیم میزان دستیابی به اهداف را بسنجیم. 

چند نمونه از KPI:

اهداف SMART KPI متناسب
افزایش آگاهی از برند ترافیک سایت، فالوور (Follower) های شبکه اجتماعی، اعضای لیست ایمیل، عضویت در سایت، منشن (Menstion) شدن توسط مشتریان و همکاران
افزایش درآمد فروش روزانه، ترافیک سایت
افزایش گفتگو پیرامون برند و محصولات نرخ تبدیل (Conversion Rate)، نرخ ترک سبد خرید در فروشگاه انلاین، روند قیمت رقابتی
وفاداری برند (Brand Loyalty) بازگشت مشتری، بررسی محصولات، معرفی سایت به دیگران
افزایش تعامل مشتری (Customer engagement) لایک (Like)، بازنشر (Share)، فالو (Follow)، منشن (Mention)، بک لینک (Backlink)
افزایش اعتماد بازگشت مشتری، تعداد فالوورها، منشن ها
جذب شرکای استراتژیک افزایش تعداد شرکا، منشن ها، بک لینک ها

تصمیم گیری فرمت محتوا

در این مرحله باید با توجه به پرسونا (Persona) خریدار و مرحله ای که در مسیر خرید قرار دارد بهترین فرمت (Format) را انتخاب کنید. سوالات زیر به شما کمک می کنند تا بتوانید راحت تر فرمت محتوا را انتخاب کنید:

 • مخاطب از شما چه چیزی می خواهد؟
 • مخاطب به دنبال راه حل برای چه مشکلات و چالش های است؟
 • چرا مخاطب به محصولات و خدمات شما نیاز دارد؟
 • چطور می توانید به مخاطب کمک کنید تا موفق شود؟

بعد از پاسخ دادن به این سوالات حالا به بالای مقاله رجوع کنید و از میان انواع محتوای اعلام شده مشاهده کنید کدام فرمت برای مخاطب بهتر است.

تصمیم گیری فرمت محتوا

انتخاب کانال های محتوا

باید مشخص کنید محتوا برای انتشار از طریق کدام کانال / کانال ها (Channel) باید به دست مخاطب برسد. انتخاب کانال انتشار برخی از فرمت های محتوا کار چندان دشواری نیست. مثلا اگر محتوای تولید شده یک پست وبلاگ (Blog) باشد کانال انتشار آن وبلاگ است! برای محتوای تصویری گاهی این انتخاب کانال دشوار است. مثلا یک اینفوگرافیک تولید شده می تواند از طریق کانال های مختلفی منتشر شود. سایت، اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و ... می توانند کانال های انتشار باشند. اما قطعا بازخورد همه آنها به یک صورت نیست.

اختصاص بودجه

پس از اینکه کانال انتشار و فرمت محتوا را انتخاب کردید، باید به بودجه فکر کنید. برای اختصاص بودجه بهتر است حساب شده کار کرد. پاسخ به این سوالات می تواند به شما در اختصاص بودجه برای بازاریابی محتوایی کمک کند.

 • برای بازاریابی محتوایی نیاز به تهیه نرم افزار و یا تکنولوژی مشخصی دارید؟
 • برای تولید محتوا نیاز به استخدام و یا همکاری با نیروی انسانی جدید وجود دارد؟
 • برای بازاریابی محتوایی نیاز به پرداخت هزینه تبلیغات خواهیم داشت؟
 • برای آنالیز و یا تولید محتوا نیاز به ابزارهای اختصاصی وجود دارد؟

اینفوگرافیک هزینه بازاریابی محتوایی

با پاسخ به این سوال ها می توانید کمی بهتر برای بودجه تصمیم گیری کنید.

تولید و انتشار محتوا

در این مرحله تولید و انتشار محتوا را شروع می کنیم. برای بازاریابی محتوایی موفق استفاده از تقویم تولید محتوا (Content Calendar) بسیار سودمند است. این تقویم کمک می کند تا بتوانیم به موقع محتوا را آماده و منتشر کنیم.  تولید محتوای منظم بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل استفاده از ابزارهایی که می توانند به کمک این نظم بیاییند توصیه می شود.

بهتر است در بازاریابی محتوایی و در مرحله تولید و انتشار محتوا کمی پیش از برنامه باشید. با اینکار مشکلات احتمالی کمترین اثر مخرب را می گذارند.

آنالیز و اندازه گیری نتایج

آخرین مرحله انالیز و اندازه گیری نتایج است. این مرحله به ما امکان می دهد تا ایرادات و تغییرات احتمالی را بررسی و در صورت امکان برطرف کنیم.

به اهداف SMART و KPI نگاه کنید. میزان موفقیت استراتژی بازاریابی محتوایی را اندازه گیری کنید. آیا بررسی KPI نشان از موفقیت و رسیدن به اهداف دارد؟ در چه جاهایی موفقیت آمیز بوده و چه جاهایی ناموفق؟ ابزارهای مختلفی برای آنالیز وجود دارد. برای سایت ابزارهایی چون گوگل آنالتیکس (Google Analytics)، گوگل وبمستر (Google Webmaster) و بینگ وبمستر (Bing Webmaster) به صورت رایگان در دسترس شما است.

بازاریابی محتوایی و گسترش مخاطبان

بازاریابی محتوایی موثر می تواند به جذب و گسترش مخاطبین هدف منجر شود. راه های مختلفی برای جذب مخاطب و افزایش فروش وجود دارد. در تولید محتوا فراموش نکنید که بازاریابی زمانی موفق است که چیزی ارزشمند در برابر مخاطب قرار بگیرد. پس محتوای یونیک (Unique) و ارزشمند تولید کنید تا مخاطبین به سمت شما بیایند.

باید بدانید چه فرمتی از محتوا برای کسب و کار شما مناسب تر است. با انتخاب فرمت مناسب، می توانید از همین امروز یک استراتژی بازاریابی محتوایی داشته باشید.

بررسی موفقیت بازاریابی محتوایی

برای بررسی و سنجش موفقیت بازاریابی محتوایی متریک های (Metric) مختلفی وجود دارد. در این بخش به برخی از این متریک های برای سنجش اشاره می کنم.

۱- آگاهی از برند و دیده شدن (Brand Awareness)

کسب و کارهایی که به گسترش مشتریان تمرکز می کنند، تمایل به افزایش تعداد بازدیدکنندگان و کیفیت تعامل با بازدیدکنندگان دارند. معیارهای مانند تعدادبازدیدکنندگان یک صفحه، تعداد ایمیل های جمع اوری شده، مدت زمان باقی ماندن مخاطب در صفحه و کلیک روی لینک ها و اجزای صفحه می توانند برای این منظور مفید باشند.

 • تعداد بازدیدکنندگان یک صفحه
 • زمان باقی ماندن مخاطب در صفحه
 • کلیک در صفحه
 • تعداد ایمیل های جمع آوری شده
 •  ... .

۲- معیارهای سلامت برند (Brand Health Metrics)

برندها (Brand) تمایل دارند تا تاثیر پیام روی مشتریان خود را بسنجند. مقصود از سلامت برند بازخوردهای مثبت و منفی است که شرکت از مشتریان دریافت می کند. برای سنجش بهتر است اهمیت و جایگاه برند برای مشتری مورد بررسی قرار بگیرد. این معیارها کمک می کنند تا بدانیم آیا شهرت برند در خرید مشتریان اثرگذار است یا خیر.

برای سنجش می توانید از معیارهای زیر کمک بگیرید:

 • سهم از صدا (SOV – Share of Voice): تعداد دفعاتی که در مورد یک برند در برابر رقبای آن صحبت می شود.
 • احساسات (Sentiment): بازخورد های مثبت، منفی و خنثی از برند.
 • تاثیر برند (Brand Influence): تعداد دفعات اشتراک گذاری (Share)، نظردهی (Comment) توییت و ... در هر پلتفرم برای یک پست برند.

۳- تنوع کاربران

برخی از کسب و کارها به دنبال گسترش مخاطبین (Audience Growth) و مشتریان جدید و آنلاین هستند. یکی از روش های بررسی بازاریابی محتوایی بررسی آمار، نصب کوکی ها، بررسی منبع ترافیک، رفتار و عادات مخاطبین آنلاین است. برخی از متریک هایی که برای این بررسی استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • اطلاعات جمعیتی بازدید کنندگان
 • منبع ترافیک (سئو SEO، شبکه های اجتکاعی، لینک از سایت های دیگر و یا ورود مستقیم به سایت)
 • بررسی تفاوت های در الگوی خرید و رفتار بازدیدکنندگان

۴- فروش

کسب و کارهایی که به دنبال افزایش فروش از طریق بازاریابی محتوایی هستند می توانند از متریک های عمومی تجارت الکترونیک مانند تعداد کلیک ها و تعداد سفارش های تکمیل شده استفاده کنند. جهت درک بهتر عادات مشتریان می توان معیارهای دیگر مانند زمان ماندن در هر صفحه، تعداد بازدید از صفحه محصول و تعامل (Engagment – اینگیجمنت) مخاطبین را بررسی کرد.

برخی از معیارها:

 • نرخ تبدیل (Conversation Rate): درصد کاربرانی که CTA (Call to Action) دارند.
 • زمان ماندن در صفحه.
 • تعامل مجدد (Re-Engagment): مانند کاربران برگشتی به سایت.
 • بازدید از صفحه محصول.

۵- معیارهای نوآوری

این بخش مناسب شرکت هایی است که می خواهند تبلیغات را در رسانه های اجتماعی آنالیز کرده و اطمینان کسب کنند که در مخاطبین اثر گذاری داشته باشند. این کار کمک می کند تا بتوان محصول و یا خدمات را بهبود بخشید. با بررسی و بهبود کیفیت می توان تعامل و وفاداری (Loyalty) برند را افزایش داد. برای این متریک ها می توانید از ابزارهای مختلف استفاده کنید. یک راه خوب آشنایی با ترندها است.

ترند چیست؟

ابزارهای بازاریابی محتوایی – Content Marketing Tools

ابزارهای بازاریابی محتوایی بسیار زیادی در جهان دیجیتال وجود دارد. ۸۸ درصد از افراد برای بازاریابی B2B از بازاریابی محتوایی استفاده می کنند. این آمار نشان می دهد چقدر بازاریابی محتوایی اهمیت دارد. پس بهتر است با برخی از این ابزارهای بیشتر آشنا شویم. ابزارها در بخش های مختلف از تولید تا آنالیز و انتشار به ما کمک می کنند.

۱- بازاریابی محتوایی با HubSpot

HubSpot ابزارهای مختلف رایگان و فروشی زیادی در اختیار شما قرار می دهد. ابزارهایی مانند فرم ساز پیشرفته، ابزارهای Popup، چت (Live Chat)، چت بات (Chatbot) و پلاگین وردپرس این سایت به کمک بازاریابی محتوایی می آیند. هاب اسپات علاوه بر این موارد یک سایت ساز پیشرفته با CRM قدرتمند در اختیار شما می گذارد.

۲- بازاریابی محتوایی با وردپرس (Wordpress)

وردپرس بی دلیل بدل به پر طرفدارترین CMS جهان نشده است. بیش از ۳۰ درصد سایت های جهان با استفاده از این سیستم مدیریت محتوا ساخته شده اند. این سیستم مدیریت محتوا با توجه به افزونه های فراوان و معماری قدرتمند  کمک می کند انواع وب سایت را طراحی کنید. پلاگین های فراوانی در وردپرس وجود دارد که می توانند به تولید، آنالیز و انتشار محتوا کمک کنند.

۳- بازاریابی محتوایی با گوگل داکس – Google Docs

گوگل داکس یک ابزار بسیار ساده اما کاربردی است. می توانید مقالات خود را پیش از انتشار در آنجا نگهداری کنید. وجود ابزارهایی مانند Wordable کمک می کنند بتوانید این مقالات را به صورت مستقیم روی سایت وردپرسی آپلود کنید. همیشه به محتوا دسترسی دارید و مانند بیشتر ابزارهای گوگل رایگان است.

۴- بازاریابی محتوایی با گرامرلی – Grammarly

اگر محتوایی انگلیسی تولید می کنید گرامرلی را حتما به کار ببندید. این ابزار نسخه رایگان و حرفه ای در اختیار کاربران خود قرار می دهد. اما کارکرد این ابزار چیست؟

شاید بارها شده است که پس از نوشتن یک مطلب به زبان انگلیسی نگران رعایت درست گرامر باشید. گرامرلی خیلی ساده با توجه به نوع نوشته برایتان این کار را انجام می دهد. از طریق سایت، نرم افزار و یا حتی افزونه ورد می توانید از این ابزار استفاده کنید. یک متن صحیح مقابل کاربران قرار دهید. این ابزار در دو نسخه رایگان و پریمیوم در دسترس است. می توانید بدون محدودیت زمانی از نسخه رایگان گرامرلی استفاده کنید.

۵- بازاریابی محتوایی با یواست سئو – Yoast SEO

رعایت چک لیست سئو (SEO Checklist) در هنگام تولید محتوای متنی گاهی دشوار است. یواست سئو به کمک شما می آید تا بتوانید این چک لیست را به خوبی رعایت کنید. از این پلاگین می توانید در سیستم های مدیریت محتوای وردپرس (Wordpress)، دروپال (Drupal)، مگنتو (Magento 2) و Neos استفاده کنید. علاوه بر افزونه اصلی، افزونه های پیشرفته دیگری مانند یواست سئو ووکامرس (Woocommerce)، سئو لوکال (Local SEO) و ویدئو (Video) و اخبار (News) تولید شده اند.

اگر از وردپرس استفاده می کنید، بدون هیچ شکی یواست سئو را نصب کنید.

۶- بازاریابی محتوایی با Buzzsumo

اگر به دنبال یک ابزار قدرتمند برای آنالیز انواع محتوا هستید Buzzsumo را فراموش نکنید. این ابزار به شما امکان می دهد تا بر اساس موضوع و رقبا در پلتفرم های مختلف جستجو و آنالیز انجام دهید. این ابزار امکان مشاهده تعداد انتشار، بک لینک (Backlink) و ... رقبا را در اختیار شما قرار می دهد.

۷- بازاریابی محتوایی با ابزار Ahrefts

این ابزار دستیار کامل سئو است. به وسیله آن می توانید رتبه کلمات کلیدی (Keywords)، بازدید ها و ترافیک سایت خود و رقبا را بررسی کنید. بخش هایی مانند Top Pages به شما امکان می دهد صفحات برتر سایت را پیدا و گپ محتوایی (Content Gap) را شناسایی کنید.

۸- بازاریابی محتوایی با گوگل آنالتیکس

گوگل انالتیکس (Google Analytics) یکی از بهترین ابزارهای موجود است. یک ابزار رایگان و بسیار کاربردی برای آنالیز کامل وب سایت است. اگرچه بخشی از اطلاعات این ابزار با گوگل وبمستر مشابهت دارد، اما کاربردهای مختلفی دارند.

۹- بازاریابی محتوایی با گوگل وبمستر

گوگل وبمستر (Google Webmaste یا Webmaster Tools) را برای بازاریابی محتوایی استفاده کنید. سایت و اپلیکیشن (Application) را می توانید به سادگی با این ابزار آنالیز و بررسی کنید. گوگل وبمستر بدون شک یکی از دقیق ترین ابزارهای جهت آنالیز سایت و اپلیکیشن است.

۱۰- بازاریابی محتوایی با گوگل اپتیمایز

گوگل اپتیمایز (Google Optimize) یک ابزار فوق العاد برای بازاریابی محتوایی در سایت است. اگر تا به حال خواسته باشید سایتی را بهینه سازی کنید، اولین مرحله پیدا کردن مشکلات است. گوگل اپتیمایز دقیقا همین کار را برای شما انجام می دهد. به سادگی می توانید مشکلات سایت را پیدا کرده و اقدام به بهینه سازی آن کنید. این ابزار کاملا رایگان است.

۱۱- بازاریابی محتوایی با Canva

برای ساخت محتوای گرافیکی نیاز به یک منبع خوب دارید؟ Canva مشکل را حل می کند. با استفاده از این ابزار می توانید انواع محتوای تصویری را بدون داشتن دانش گرافیک تولید کنید.

۱۲- بازاریابی محتوایی با منابع رایگان محتوا

ابزارهایی مثل Freepik، Vecteezy، Flaticon، Unsplash، Pixabay و Motionarray به شما در ساخت محتوای گرافیکی و ویدئویی کمک می کنند. انواع عکس، ویدئو، موشن گرافیک (Motion Graphics)، اینفوگرافیک و ... را در این ابزارها دانلود کرده و به دلخواه خودتان تغییر دهید.

مزایای بازاریابی محتوا

با توجه به صحبت هایی که در بالا داشتیم، احتمالا مزایای مختلفی به ذهن شما رسیده است. در این قسمت می خواهم به برخی از مهمترین مزایا و اثرات بازاریابی محتوایی اشاره کنم.

داشتن محتوای بیشتر: شاید این مورد در ابتدا عجیب به نظر برسد. اگر محتوای بیشتری در سایت یا صفحه خود شبکه های اجتماعی داشته باشید، مخاطبین دلیل بیشتری برای باقی ماندن در سایت و صفحه شما خواهند داشت. این موضوع باعث می شود تا فرصت بیشتری برای آشنایی مخاطب با برند، ایجاد اعتماد و افزایش نرخ تبدیل وجود داشته باشد.

بازدید بیشتر در موتورهای جستجو: هر پست جدیدی که در سایت می گذارید تبدیل به یک صفحه بیشتر برای گوگل (Google) جهت ایندکس (Index) می شود. تعداد صفحه بیشتر به معنی رتبه بهتر در گوگل نیست. بلکه تعداد پست های با کیفیت بیشتر می تواند منجر به بهبود سئو (SEO) شود. تنها محتوای با کیفیت است که می تواند به سادگی در صفحات نتایج جستجو (SERP) رتبه کسب کند.

افزایش دومین اتوریتی (Domain Authority): افزایش ترافیک (Traffic) و محتوای ارزشمند می تواند منجر به افزایش دومین اتوریتی و اعتماد (Trust) مخاطبین به سایت شود.

دومین اتوریتی (Domain Authority) چیست؟

ترافیک و فالوور بیشتر در شبکه های اجتماعی: یک بازاریابی محتوایی قدرتمند می تواند فالوور (Follower) و ترافیک ورودی در شبکه های اجتماعی را افزایش دهد.

افزایش نرخ تبدیل: با داشتن استراتژی تولید محتوا می توان نرخ تبدیل (Conversion Rate) را افزایش داد. البته باید در نظر بگیریم که محتوا را نباید بدل به تبلیغات کرد!

بهبود شهرت برند: زمانی که مخاطب در مقابل محتوا قرار می گیرد، در حال برداشت از آن نام تجاری است. اگر محتوا برای او سودمند باشد، بیشتر درباره آن برند فکر می کند. اگر مخاطب محتوای برند را به صورت بازنشر شده در سایر منابع ببیند، به برند به عنوان یک رهبر نگاه می کند.

ارتباط نزدیکتر با مخاطب: شهرت برند می تواند به شناخته شدن در میان مخاطبی کمک کند، اما محتوای خوب باعث ایجاد وفاداری و رابطه نزدیک با مخاطب می شود. سعی کنید به منبع اصلی محتوای با کیفیت برای مخاطبین بدل شوید.

عدم وجود محدودیت برای استفاده: مهم نیست کسب و کار شما چه باشد. هر کسب و کاری می تواند از بازاریابی محتوایی استفاده کند. تا زمانی که محتوای ارزشمند تولید می کنید، مخاطبین به سمت شما می آیند.

هزینه پایین: بازاریابی محتوایی به نسبت سایر روش های بازاریابی هزینه بسیار کمی دارد. اگر خودتان قادر به انجام آن نیستید می توانید برون سپاری کنید. افراد و تیم های زیادی می توانند با تعرفه مناسب این کار را برای شما انجام دهند.

مزایای بازاریابی محتوا

مشکلات بازاریابی محتوایی

در این قسمت می خواهم در مورد برخی از مشکلات بازاریابی محتوایی صحبت کنم. این مشکلات برای بسیاری از شرکت ها و افراد پیش می آید. اگر به درستی با این مشکلات روبرو شویم، بدل به عامل موفقیت بازاریابی محتوایی خواهند شد.

۱- حفظ کیفیت تولید محتوا

تولید محتوای با کیفیت و یونیک اگرچه عامل موفقیت بسیاری از برند هاست، اما در مقابل مشکل اساسی بسیاری از شرکت ها هم هست. باید بتوان کیفیت محتوا را در طول زمان حفظ کرد. تنها قرار نیست یک تصویر، متن و یا ویدئو در مقابل مخاطب قرار بگیرد، بلکه باید محتوایی ارزشمند باشد. باید کیفیت محتوا را در طول زمان حفظ و افزایش داد، حال آنکه برخی دقیقا به عکس عمل می کنند.

۲- نظم و پایداری تولید محتوا

نظم و پایداری در بازاریابی و تولید محتوا بسیار با اهمیت است. برای این منظور داشتن تقویم تولید محتوا بسیار مفید و اثرگذار است. این نظم چه در زمان تولید و چه در زمان انتشار بسیار مهم است.

۳- شناخت پرسونای مخاطب

توجه به پرسونای مخاطب در بازاریابی محتوایی بسیار مهم است. بسیاری از شرکت ها پیش از شروع بازاریابی محتوایی به پرسونا بی توجهی می کنند و همین موضوع باعث شکست آنها می شود.

۴- تولید محتوا در فرمت مناسب

بسیار مهم است که به فرمت محتوا توجه شود. ایده محتوا زمانی اثرگذار است که در فرمت مناسب اجرا شود. همچنین باید توجه کرد که در هر مرحله از مسیر مشتری، برخی از فرمت های محتوا برای او مناسب است.

۵- اندازه گیری دقیق ROI

برای اندازه گیری دقیق ROI (نرخ بازگشت سرمایه) نیاز به ابزارهای آنالیز است. بسیاری از شرکت ها در بازاریابی محتوایی توجهی به ROI ندارند.

۶- توجه به مسیر مشتری

زمانی که دچار مشکلی می شویم ابتدا به دنبال این میگردیم که مشکل چیست؟ سپس به دنبال راه حل آن می گردیم و در مرحله آخر تصمیم گیری برای رفع مشکل با بهترین راه حل می گردیم. مسیر مشتری نیز مشابه همین موضوع است. ۱- مشتری زمانی که دچار چالش و یا مشکل می شود جستجو می کند تا بداند مشکل اون چیست (Awareness مرحله آگاهی). ۲- سپس به دنبال راه حل مشکل می گردد (مرحله توجه Consideration) و ۳- تصمیم به انتخاب راه حل مناسب می گیرد (تصمیم گیری Decision). باید متناسب با همین مسیر مشتری بازاریابی محتوایی را پی ریزی کرد.

انتخاب فرمت مناسب محتوا با توجه به مسیر مشتری

۷- انتخاب کانال انتشار محتوا

انتخاب کانال (Channel) مناسب جهت انتشار محتوای تولید شده بسیار مهم است. کانال ها ممکن است برای شرکت و شخص خودتان باشد و یا از طریق کانال های دیگران اقدام کنید. عدم انتخاب کانال مناسب باعث می شود تا محتوا در اختیار مخاطب هدف قرار نگرفته و بازاریابی بی ثمر باشد.

اینفوگرافیک مشکلات بازاریابی محتوایی

آموزش بازاریابی محتوایی

آموزش بازاریابی محتوایی نیازمند تلاش و ممارست است. تنها قرار نیست اقدام به تولید یک محتوا کنید. از ایده اولیه تا آنالیز پس از انتشار را باید آموخت. خوشبختانه ده ها کتاب در این زمینه چاپ شده است. بسیاری از کتاب ها به صورت PDF و آنلاین در اختیار شما قرار دارد. صدها وب سایت فارسی و انگلیسی انواع مقالات آموزشی برای بخش های مختلف بازاریابی محتوایی در اختیار شما قرار داده اند. تنها کافی است کمی جستجو کنید.

بهترین جا برای یادگیری اینترنت است. البته نقش تجربه را هم نباید دست کم گرفت. بد نیست که همزمان با آموزش تجربه کنید. می توانید به صورت یک کارآموز بازاریابی محتوایی را یاد بگیرید. توجه داشته باشید که این نوع بازاریابی بسیار پرطرفدار است و می تواند یک شغل با درآمد بالا برای شما باشد. با یک جستجو در مورد مقالات بازاریابی محتوایی انواع آموزش ها در اختیار شما قرار خواهد گرفت.