Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
برند بوک (کتابچه برند) چیست؟ و چه عناصری را شامل می شود؟

برندبوک (راهنمای برند) چیست؟ برند بوک (راهنمای برند، کتابچه برند و یا کتاب برند) سندی است که به کارگیری تمامی عناصر یک برند را به صورت دقیق مشخص کرده است. این سند باید بتواند حضور متحد و یکپارچه برند شما را به صورت دقیق مشخص کند. برند بوک (کتابچه برند) شامل همه چیز از طرای لوگو و چگونگی استفاده از آن، تا اوراق اداری، ظاهر وب سایت تا ارتباطات افراد با مخاطبین، است. از کتابچه برند برای این استفاده می شود که افراد (کارکنان) به درستی نحوه استفاده و ارتباط پیام برند،  اهداف برند و فلسفه وجودی شرکت را از آن بیاموزند.

به علاوه برای پاسخ به این سوالات کلیدی نیز از ان استفاده می شود:  نحوه درست نوشتن نام برند و نام برد چگونه است؟ چه تصاویری می توانند برای ارتباط با برند و خطوط تولید استفاده شوند؟ لوگو شرکت به چه شیوه ای باید استفاده شود؟ چه تاکتیک های بازاریابی باید استفاده شوند و از چه تاکتیک هایی نباید استفاده شود؟ 

برندبوک چیست؟

کتابچه برند (Brandbook) یک راهنما برای گرافیست های برند شما است. یک کتابچه برند (برند بوک) خوب تمامی جنبه های اساسی که برای طراحی نیاز است را مشخص می کند؛ از فونت های مجاز، تا سبک نوشته ها، پالت رنگی، استفاده از تصاویر، متون و لحن تا حسی که باید در کار نمایش داده شود.

عناصر برند بوک (کتابچه برند)

لوگو

زمانی که لوگو شما به صورت کامل طراحی شد، مهم است تناسب آن در همه جا برای استفاده رعایت شود. این موضوع از نحوه استفاده از لوگو، تا محل قرار گیری لوگو در طراحی ها و آلترناتیو های قابل قبول آن را در بر می گیرد. توجه داشته باشید لوگوی شما ساده ترین چیزی است که مردم به وسیله آن با برند شما آشنا می شوند، باید اطمینان حاصل کرد که همواره به طور استوار و درست از آن در طراحی ها و تبلیغات استفاده شود.

فونت ها و تایپوگرافی

باید برای هر بخش از متن های استفاده شده در هرگونه تبلیغات و طراحی های مربوط به برند (چه به صورت چاپی و چه به صورت دیجیتال)  فونت و تایپوگرافی دقیقا مشخص شود. قوانین تایپوگرافی برند باید واضح و مشخص باشند، از طرح حروف استفاده شده تا، نحوه استفاده آن گرفته تا راهنما برای فرم های اضافی، ابعاد و سایز و رنگ های به کار گرفته شده در آن.

طرح و نوع حروف ممکن است برای استفاده چاپی و استفاده دیجیتال متفاوت باشند. اما باید با یکدیگر نوعی ارتباط داشته باشند. اکثر برند های معتبر یک یا دو فونت مشخص دارند. و به صورت کلی هیچ برندی نباید بیش از 5 نوع فونت را در کارهای مختلف تبلیغاتی و طراحی خود به کار ببرد.

رنگ ها

پالت رنگی مشخص، یکی از اجزای اساسی و مهم هر برند بوک (کتابچه برند) است. در کتابچه برند باید تمامی رنگ ها با کد مشخص شده باشند و برای نحوه و جایگاه استفاده از هر رنگ توضیحی دقیق وجود داشته باشد. این موضوع از رنگ های استفاده شده در لوگو تا رنگ هایی که برای بک گراند (پس زمینه)، متون و دیگر عناصر گرافیکی را شامل می شود. تعداد رنگ های این پالت باید به تعداد مینیمم انتخاب شوند و یک پالت ۵ رنگی می تواند حالتی بسیار ایده ال باشد. 

همچنین باید برند بوک (کتابچه برند) به صورت دقیق هر نام هر رنگ، ارزش آن رنگ در میزان استفاده در پروژه های مختلف را بیان کند. باید رنگ اصلی، رنگ کمکی اولیه و رنگ کمکی ثانویه پالت رنگی مشخص شده باشند. 

تصاویر

راهنمای تصاویر باید بسیار بیشتر از مشخص کردن استفاده از عکاسی و یا تصویر سازی را مشخص کند. یک برند بوک به صورت دقیق باید مشخص کند تصاویر به چه صورتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند، ادیت می شوند و به چه صورتی از انها استفاده می شود.

راهنمای تصاویر مشخص می کند چه زمانی و به چه صورتی هر مدل از تصاویر می تواند به کار گرفته شود، ایا از تصویر سازی و یا عکاسی استفاده شود و ... .

آیکون ها

آیکون های مورد استفاده در تبلیغات هر برند باید بتواند وجه تمایز خود را از دیگر آیکون ها نشان دهند و بر اساس طرح کلی برند باشد. این موضوع یکی از عناصری است که در برند بوک به صورت مشخص بیان می شود. آیکون ها، رنگ آیکون ها و نحوه استفاده از هر آیکون در این بخش کتابچه برند مشخص می شود.

متن و لحن

در پایان، باید اطمینان حاصل کنید تمامی عناصر استفاده شده در کنار هم بتوانند تصویری درست از برند به مخاطب نشان دهد. پس در کنار این موارد باید زبان مورد استفاده نیز به صورت دقیق با دیگر عناصر همخوانی پیدا کند. آیا باید متون سنگین باشند، ساده باشند و یا پیچیده باشند؛ مخاطب چه کسانی هستند و نوشتن برای آنها به چه صورتی باید باشد، چه لحنی در متون استفاده شود، همه اینها در برند بوک به صورت شفاف بیان می شوند. 

سایر موارد

مواردی مانند طرح سایت، اپلیکیشن، شبکه های اجتماعی، نحوه پوشش و .. نیز در بسیاری از کتابچه های برند به صورت دقیق مشخص می شوند. این موارد نیز با توجه به برند به صورت کامل، تک تک اجزا را مشخص می کند، محل قرارگیری، به روز رسانی و ... نیز در این بخش از برند بوک (کتابچه برند) توضیح داده می شود.

در پایان باید در نظر داشته باشیم که عناصر برند بوک یا همان کتابچه برند (راهنمای برند) می تواند کمینه و یا بیشینه باشد، این موضوع بستگی به برنامه ریزی شما برای برندتان دارد. یک برند بزرگ، معمولا موارد بسیار زیادی را مشخص می کند چرا که باید بتواند یکپارچگی برند را در تبلیغات و طراحی های متفاوت ثابت نگاه دارد. و یک برند بوک ضعیف بسیاری از موارد را نادیده می گیرد، پس یک کتابچه برند کاربردی، کتابچه ای است که بتواند راهنمایی جامع، و پاسخگوی تمامی نیازهای و استفاده های طراحی و تبلیغاتی برند باشد.

اینفوگرافیک برند بوک (کتابچه برند)

اینفوگرافیک برند بوک

نویسنده: محمد علی عاشوری

دیدگاه‌ها  

#3 Anna 1399-05-28 18:22
داشتم در مورد برند بوک از چند سایت مطالعه می کردم که به سایت شما رسیدم. مطلب خوبی بود اما یه سری بخش ها هم جمله های پیچیده داشت در صورتی که میشد سلیس تر نوشت. ضمنا فونت و ترکیب رنگ های زیبایی دارین.
موفق باشید
#2 غلامرضا خسرویان 1395-08-26 08:30
مایلم مطالعه کنم
#1 sima 1395-08-24 09:02
مفید بود ممنون

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید