Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
دامنه سایت چیست؟

هنگامی که یک نفر تصمیم می گیرد برای کسب و کار خود یک صفحه اینترنتی راه اندازی کند، دامنه (Domain) سایت جز اولین چیزهایی است که باید داشته باشد. دامنه در فارسی دامین یا دومین نیز خوانده می شود و هر سایتی پیش از راه اندازی نیازمند ثبت یک دامنه است.

دومین (Domain) سایت چیست؟

تصور کنید می خواهید یک کسب و کار در مکانی مشخص ایجاد کنید، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند چیست؟ طبیعی است که پیش از هر چیز سعی می کنید بهترین و سر راست ترین آدرس را انتخاب کنید تا مشتری ها بتوانند به راحتی به شما دسترسی داشته باشند. دامین برای یک سایت اینترنتی نقش همین آدرس را بازی می کند، در واقع دامنه همان عبارتی است که مخاطب در مرورگر وارد می کند تا به وب سایت وارد شود. 

مانند آدرس های پستی دامنه هر سایت باید منحصر به فرد باشد تا پیج های مختلف از هم متمایز شوند، همچنین آدرسی که برای سایت انتخاب می شود بهتر است که به اختصار آن توجه شود تا به راحتی توسط مخاطبان به خاطر سپرده شود. به عنوان یکی از ساده ترین و آشناترین دامنه های سایت می توان به www.google.com اشاره کرد. 

دامنه سایت از دو جز نام دامنه و پسوند سایت تشکیل شده است. برای راه اندازی یک سایت، باید به خرید دامنه مناسب اقدام کنید، بعد از خرید و ثبت دامنه به سایت یک عدد اختصاص داده می شود که به آن آی پی (IP) می گویند؛ این عدد مانند کدپستی در دنیای واقعی است. از طرفی سایت های زیادی وجود دارند و به خاطر سپردن این همه عدد کار بسیار دشواری است، برای رفع این مشکل آی پی با یک اسم جایگزین می شود که به آن نام دامنه گفته می شود. البته انتخاب نام تکنیک های خاص خود را دارد و بهتر است با مشورت انجام شود. قسمت بعدی پسوند آدرس است، پسوند نوع سایت و خدماتی که ارائه می دهد را نشان می دهد. رایج ترین پسوندها com، gov، org و net هستند. زمانی که دامنه را وارد مرورگر می کنید آی پی آن شناسایی و در نهایت سایت مورد نظر ما نمایش داده می شود.

اگر می خواهید یک دامنه جدید خریداری کنید باید یکسری نکات مهم را در نظر بگیرید. در مقاله زیر ما به شما نکات مهمی را گفته ایم:

نکات امنیتی که در هنگام ثبت دامنه باید رعایت کرد

اگر می خواهید پس از ثبت دامنه برای آن یک درگاه اینترنتی دریافت کنید، ابتدا نیاز به دریافت نماد اعتماد الکترونیک دارید. در مقاله زیر مراحل دریافت نماد اعتماد الکترونیک را برای شما گفته ایم:

نماد اعتماد الکترونیک و نحوه دریافت آن

نویسنده: زهرا نیک نژاد

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید