Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
ده راه برای ساده کردن طرح سایت

این موضوع روشن است که طراحی سایت به همراه طرحی ساده، جذاب و قابل فهم به همراه قابلیت استفاده آسان از سایت برای کاربر بسیار مطلوب واقع می شود. اما چگونه طرح ساده و مناسبی برای سایت خود به وجود آوریم؟ نکته ی مهمی که وجود دارد این است که هر چیزی که از نظر کاربر در طرح اضافه محسوب می شود باید حذف گردد. در این مقاله سعی شده تا ۱۰ مورد از راه های مفیدی که کمک می کند تا طرح شما ساده و مفید گردد، آورده شود.

۱- تمرکز بر تکنیک Call to Action ( تشویق کاربر به انجام فعالیت یا حرکتی در سایت)

سایت شما باید هدفی داشته باشد تا کاربر هر کاربر بتواند فعالیتی در سایت داشته و در خلال آن فعالیت هدف شما را به خوبی درک کند. دکمه فراخوان باید واضح، به اندازه ی کافی بزرگ باشد و در موقعیت مناسبی از سایت قرار گرفته باشد.

تمرکز بر تکنیک Calls to Action ( تشویق کاربر به انجام فعالیت یا حرکتی در سایت)

۲- ساده و موثر کردن شماره ی صفحات

طبقه بندی محتوا به شیوه ای ساده و موثر راه مناسبی برای کمک به استفاده آسان از سایت توسط کاربر می باشد. برای راحتی بیشتر کاربر، محتوا های مشابه را کنار هم قرار دهید و صفحات اضافی و یا دارای اطلاعات منسوخ را حذف نمایید.

۳- از یک پالت رنگ مشخص در طرح خود استفاده کنید

با وجود اینکه استفاده از رنگ های زیاد طرح را شاد و سرگرم کننده می کند، اما استفاده از پالت رنگ با تعداد رنگ های محدود به شما کمک می کند تا رنگ بندی را تحت کنترل خود داشته باشید و ذهن کاربر از بی نظمی رنگ ها مشوش نشود.

۴- انتخاب نویگیشن (ره یاب) استاندارد برای هدایت کاربر در سایت

به این منظور، قرار گیری عناصر نویگیشن به صورت pop-out یا در بالای سایت با ۳ تا ۸ گزینه در منو مناسب می باشد.

 انتخاب نویگیشن (ره یاب) استاندارد برای هدایت کاربر در سایت

۵- قانون ۲۰-۸۰ را در نظر بگیرید

قبل از شروع کار از خود بپرسید که آیا این کار جزو ۲۰ درصد پر ارزش است و یا ۸۰ درصد کم ارزش؟! در برابر وسوسه که در ابتدای امر به انجام کار های کوچک و جزئی بپردازید مقاومت کنید.

۲۰ درصد پر ارزش می تواند شامل توجه به راحتی استفاده از سایت برای کاربر، افزایش کلیک با کمک گرفتن از دکمه های فراخوان، افزایش بازدید سایت و استفاده از تصاویر مناسب و مواردی از این دست می باشد.

۶- استفاده از عناصر رابط کاربری با هدف مشخص

آیکون ها، تصاویر و هر عنصر دیگری که به عنوان رابط کاربری به کار برده می شود باید به هدف مشخص و با دلیل آورده شوند. بنابراین، قبل از استفاده از هر عنصری دلیل آن را از خود بپرسید.

۷- توجه به تایپوگرافی که در طرح به کار گرفته می شود

مانند رنگ، در به کارگیری طرح تایپوگرافی بهتر است از تنوع خیلی زیاد طرح ها در کار استفاده نکنیم. همچنین بهتر است تا از طرح حروفی که خوانا تر است و دارای پر رنگی، ارتفاع و پهنای حروف مناسب تری است استفاده کنیم. در خصوص رنگ حروف توجه داشته باشید تا تضاد کافی با پس زمینه ی طرح را داشته باشد.

توجه به تایپوگرافی که در طرح به کار گرفته می شود

۸- افزایش سایز نوشته ها

حروف بزرگتر باعث می شود تا خواننده پیام شما را با تاکید بیشتری دریافت کند و همچنین خواندن متن برای کاربر راحت تر شده و دیگر خسته کننده نخواهد بود. اما باید توجه کرد که استفاده از حروف خیلی بزرگ در صفحه نمایش تلفن های همراه ضد بصری جلوه خواهد کرد. بنابراین، ریسپانسیو بودن وب سایت کمک می کند تا تناسب اندازه نوشته به نسبت دستگاه حفظ گردد.

۹- ارتباط تایپوگرافی با محتوا

در حالی که تایپوگرافی می تواند نشان دهنده ی تفاوت ها باشد اما باید در نظر داشت در تایپوگرافی هر کلمه با مفهوم آن کلمه هم خوانی داشته باشد. وب سایت یک رسانه ی نوشتاری است که در آنجا ارتباط شما با مخاطب بیشتر بر محور کلمات و نوشتار استوار است. باید تایپوگرافی قدرت انتقال مفهوم آن نوشتار را داشته باشد. تایپوگرافی سایتتان را و حتی محتوا سایتتان را باید طوری انتخاب کنید که بتواند مفهوم را انتقال دهد. آنقدر ادیت کنید تا به نتیجه ی مطلوب برسید و سپس می توانید متن های اضافه را حذف کنید چرا که تایپوگرافی توانسته است مفهوم را منتقل کند.

۱۰- فقط یک قانون را زیر پا بگذارید، اما فقط یک قانون!

قوانین برای زیر پا گذاشتن هستند! قبول ندارید؟ اگر بنا بود تمام قوانین ثابت رعایت شوند، طراحی نمی توانست پیشرفت کند و همه ی وب سایت ها شبیه به هم می شدند. اما ما نیاز داریم تا برای مخاطبانمان متفاوت باشیم. یکی از قوانین را زیر پا بگذارید و در طراحی خودتان متفاوت و نوآور باشید. اگر بیش از یک قانون را زیر پا بگذارید ، آنقدر تفاوت خواهید داشت که دیگر مخاطب با توجه به عاداتش نمی تواند با شما ارتباط برقرار کند.

نتیجه گیری

در آخر اینکه طراحی وب سایت شیوه ی ارتباط شما با مخاطب است، اگر طراحی بیش از اندازه باشد به طوری که جلوی این ارتباط را بگیرد و تمرکز بر روس طراحی باشد تا ارتباط این امر سبب می شود که شما هدف اصلی وب سایت خود را زیر پا بگذارید. مخاطب به یک طراحی ساده و جذاب نیاز دارد.

نویسنده و مترجم: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید