Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
طراحی اینفوگرافیک و پنج اصل مهم در این رابطه که باید به آن توجه کرد!

طراحی یک اینفوگرافیک بی شباهت به طراحی یک وب سایت نمی باشد و طراحی آن با یک محتوا، هدف مشخص و انتخاب یک قاب مناسب شروع می گردد. تنها تفاوتی که بین طراحی سایت و اینفوگرافیک وجود دارد این است که در اینفوگرافیک تمامی اطلاعات در یک صفحه به نمایش گذاشته می شود در حالی که در وب سایت محتویات در صفحات مختلفی نشان داده می شود. شما همچنین قادر هستید تا یک وب سایت تک صفحه ای به عنوان اینفوگرافیک طراحی کنید!

در این مقاله ۵ اصل مهم و ضروری در طراحی اینفوگرافیک آورده شده است که امیدوارم برای شما مفید واقع شود.

۱- یک داستان از اطلاعات

یک اینفوگرافیک قوی و موفق دارای یک داستان مستحکم می باشد. این داستان معمولا از اطلاعاتی که قابلیت این را دارند تا به طور مصور برای بازدید کننده ها مفهوم باشند نشأت می گیرد. زمانی که داده های عددی برای اینفوگرافیک خود ندارید نا امید نشوید چرا که اینفوگرافیک صرفا برای نمایش داده های عددی به کار گرفته نمی شود و هر آنچه موجب تجزیه و تحلیل مقایسه ای شود و یا حتی جنبه آموزشی و هدایتی داشته باشد برای ساخت یک اینفوگرافیک مفید و قدرتمند کافی است. در روایت داستان خود دقت داشته باشید که تا جایی که ممکن است داستان شما باید کوتاه، مختصر و رساننده ی اصل مطلب باشد.

طراحی اینفوگرافیک

۲- سبک بصری و جریان حاصل از آن

اینفوگرافیک نیازمند یک طرح بصری قوی است. معمولا اینفوگرافیک هایی خوانا تر محسوب می شوند که از چپ به راست (با حروف انگلیسی)، راست به چپ (با حروف فارسی) و یا از بالا به پایین نوشته ها در طرح آورده می شوند. 

سایر نکاتی که در موثر بودن سبک بصری و جریان اینفوگرافیک شما موثر خواهند بود:

  • مانند سایر پروژه ها شما نیاز به یک پالت رنگ مناسب دارید.
  • به ترتیب اهمیت بیشتر اطلاعات را  در طرح چینش کنید.
  • تا جایی که ممکن است سایز و نوع فونت و ... را به گونه ای انتخاب کنید که نوشته ها به راحتی توسط بیننده خوانده شود.

به یاد داشته باشید که متن ها در غالب اینفوگرافیک در ذهن مخاطب بیشتر باقی می مانند.

۳- استفاده از تایپوگرافی به صورت سلسله مراتبی

استفاده از پالت تایپوگرافی با یک یا دو طرح حروف مانند سایر پروژه های طراحی ضروری به شمار می آید. از افزایش سایز و فاصله بین خطوط نترسید گاهی برای خوانا شدن نوشته ها در طرح این کار را باید انجام دهید. همچنین نگران استفاده از کاراکتر های حروف رنگی، پر رنگ و مدل های مختلف حروف خانواده ی حروف به کار برده شده در طرح به خصوص در بخش هدر نباشید این کار موجب می گردد نوشته ها بهتر به چشم بیاید.

۴- به کار گرفتن فضای زیاد

به دلیل اینک اینفوگرافیک قصد دارد تا مطالب زیاد و در اهمیتی را تنها در یک تصویر بازگو کند به کار گیری  فضای خالی مناسب اهمیت بیشتری پیدا می کند. فضای خالی می تواند بیننده را به مطالب مهم و تاکید آن مطالب هدایت کند و همچنین می تواند تعادل را در کل تصویر ایجاد کند تا بیننده بیشتر به تصویر جذب شده و چشمانش خسته نگردد.

۵- استفاده از دکمه فراخوان 

از یاد نبرید که اینفوگرافیک شما هدفی در پی دارد بنابراین تلاش کنید تا با قرار دادن دکمه فراخوان در طرح خود مخاطبان را تشویق به اشتراک گذاشتن طرح و یا تشویق به رجوع آنها به وب سایت خود کنید و از این طریق آنها را بیشتر با خود و هدفتان آشنا سازید. 

در آخر اینکه یکی از راه های موفقیت در طراحی اینفوگرافیک مطالعه کار های افراد دیگر  و بررسی نکات ضعف و قوت آنهاست. امیدوارم که مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

نویسنده و مترجم: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید