Your browser does not support JavaScript!
طراحی سایت شرکتی
طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت شخصی
مشاوره رایگان
نکات امنیتی که در هنگام ثبت دامنه باید رعایت کرد

ثبت دامنه (Domain در فارسی گاهی دومین و دامین هم می گویند) یکی از ساده ترین کارهایی است که می توان در اینترنت انجام داد. شرکت های مختلف، با هزینه های متفاوت برای شما اقدام به ثبت دامنه می کنند. اما همین اتفاق ساده ثبت دامنه در زمان راه اندازی یک کسب و کار می تواند در آینده نتایج متفاوتی برای شما داشته باشد. اشتباهات ساده ممکن است کسب و کار شما را با مشکلات بزرگی روبرو سازند. اگر پیش از ثبت دامنه و تصمیم به ثبت آن، مواردی را که در زیر برای شما خواهم گفت را رعایت کنید، می تواند برای کسب و کار شما در فضای اینترنت امنیت زیادی را فراهم آورد.

دامنه چیست

دامنه را خودتان ثبت کنید

اولین نکته ای که باید برای شروع کار در نظر بگیرید این است که ثبت دامنه را بر عهده هیچ کس نگذارید. خودتان این کار را انجام دهید. ثبت دامنه بسیار ساده است و زمانی کمتر از 5 دقیقه از شما خواهد گرفت. اما اگر همین 5 دقیقه را بر عهده کسی دیگر بگذارید، می تواند برای شما نتایج بسیار بدی به بار بیاورد. متاسفانه در برخی موارد، افرادی که شما برای ثبت دامنه به آنها اعتماد می کنید، اعتماد شما را به درستی پاسخ نمی دهند. اگر تمامی مراحل ثبت را با دقت و با اطلاعات شما انجام ندهند، به سادگی ممکن است که آن دامنه را در آینده از دست بدهید. این جمله اصلا دوست داشتنی نیست، اما متاسفانه واقعیت دارد: "مال خودت را محکم بچسب، همسایه ات را دزد نکن!"

ثبت دامنه

انتخاب شرکتی ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه

هزاران سایت در اینترنت وجود دارد که خدمات ثبت دامنه را انجام می دهند. بسیاری افراد (متاسفانه) در زمان ثبت دامنه به اولین چیزی که توجه می کنند، قیمت ارائه خدمات ثبت دامنه است، نه اعتبار آن سایت. و عجیب آنکه بسیاری از افراد این اشتباه را مرتکب می شوند! ثبت یک دامنه، با هر پسوندی که می خواهد باشد، کمترین هزینه ای است که برای راه اندازی یک سایت باید انجام داد. ثبت دامنه در گرانترین شرکت ها هم آنقدر بالا نیست که این تفاوت قیمت را ملاک انتخاب قرار دهید.

شرکتی که برای شما دامنه را ثبت می کند اهمیت زیادی دارد. مهم است آن شرکت سال دیگر هم وجود داشته باشد تا بتوانید دامنه را شارژ کنید. مهم است آن شرکت در برابر مشتریانش مورد اعتماد باشد و تمامی ثبت نام های دامنه را همیشه به نام خود افراد انجام دهد. و از همه مهمتر، باید شرکتی را برای اینکار انتخاب کنید، که پشتیبانی آن ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته باشد و هر زمان که نیاز به ایجاد تغییری در اطلاعات دامنه، به روز رسانی، شارژ یا انتقال آن دامنه داشته باشید، به سرعت پاسخگوی شما باشند. به صورت خلاصه دامنه را فقط از طریق شرکتی ثبت کنید که بسیار معتبر باشد.

از ایمیل خود مراقبت کنید

برای ثبت هر دامنه، باید یک آدرس ایمیل داشته باشید تا به عنوان آدرس ایمیل مالک دامنه ثبت شود. این آدرس ایمیل برای شما اهمیت زیادی خواهد داشت. باید همواره از آن مراقبت کنید تا اطلاعات دامنه شما از طریق آن به دست شخص دیگری نیافتد. بهتر است اطلاعات مربوط به دامنه را پس از برداشتن از روی آدرس ایمیل خود پاک کنید. این آدرس ایمیل کلید دسترسی به مالکیت دامنه شما است، کلیدتان را امن نگهداری کنید.

اطلاعات دقیق برای ثبت استفاده کنید

مانند هر فرم ثبت نامی که در اینترنت پر می کنید، در هنگام ثبت دامنه هم باید فرم مربوط به انرا پر کنید. این فرم را با اطلاعات درست و دقیق پر کنید. اگر زمانی در دسترسی به دامنه خود دچار مشکل شدید همین اطلاعات می توانند راهگشای کار شما باشند.

اطلاعات دامنه را پس از ثبت بررسی کنید

پس از آنکه شما دامنه ای را ثبت کردید، حتما توسط یکی از شرکت ها و سایتهای ارائه دهنده خدمات Whois کمک بگیرید تا از صحت اطلاعات دامنه مطلع شوید. تک تک موارد را به دقت بررسی کنید تا هیچ کدام اشتباه ثبت نشده باشند. و در صورت آنکه این موارد دارای ایرادی می باشند، سریعا از شرکتی که ثبت دامنه را برای شما انجام داده است بخواهید تا اطلاعات شما را اصلاج کند. اطلاعات دامنه شما همانهایی است که در Whois نمایش داده می شود. اگر شخصی به جز این را به شما گفت، به او اطمینان کنید.

دسترسی کامل به پنل بخواهید

برای ثبت دامنه تنها از طریق شرکتی اقدام کنید که دسترسی به اطلاعات کامل دامنه را به شما می دهد. این اطلاعات شامل دسترسی به پنل دامنه، نام کاربری و رمز عبور آن. کد ترنسفر دامنه، و امکان تغییر dns دامنه به وسیله شما. این اطلاعات بسیار ضروری هستند. باید آنها را به دقت نگهداری کنید. اگر شرکتی که می خواهید توسط ان دامنه ای ثبت کنید، این موارد را در اختیار شما قرار نمی دهد، حتما به سراغ شرکتی دیگر بروید. این اطلاعات و درسترسی به آنها جزو خدماتی است که باید به شما بدهند، اگر از ارائه این خدمات خودداری می کنند، در آینده ممکن است به سادگی دامنه خود را از دست بدهید و دیگر نتوانید مالک دامنه خود شوید.

dns چیست

توصیه های پایانی

به صورت کلی در طی سالهایی که در زمینه طراحی وب فعالیت داشته ام، با موارد زیادی روبرو شده ام که به خاطر رعایت نکردن همین موارد ساده دامنه خود را از دست دادند. تصور کنید مالک یک کسب و کار هستید که چند سالی است در فضای اینترنت فعالیت کرده اید و برند شما در اینترنت شناخته شده است، اما از فردا دیگر دسترسی به آن برند برای شما امکان پذیر نخواهد بود. این اتفاق خیلی ترسناک به نظر می رسد. پس موارد بالا را به صورت کامل رعایت کنید تا هیچ گاه چنین مواردی شما را با دردسر روبرو نسازد. همچنین به عنوان نکته ی پایانی، باید عرض کنم که شخصا تمایل دارم دامنه هایی که ثبت می کنم از طریق شرکت های ایرانی باشند نه شرکت های خارج از ایران. ایرانی بودن این شرکت، چه از لحاظ موارد قانونی و چه از لحاظ دسترسی می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.

اینفوگرافیک نکات امنیتی که در هنگام ثبت دامنه باید رعایت کرد

اینفوگرافیک نکات امنیتی که در هنگام ثبت دامنه باید رعایت کرد