Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
پیکتوگرام چیست؟ یک پیکتوگرام خوب چه ویژگی هایی  دارد؟

پیکتوگرام که تصویر نگاشت نیز نامیده می شود، نوعی نماد بصری است که معنای خود را از طریق شباهت تصویری اش با یک شی فیزیکی به بیننده منتقل می کند. این مفاهیم می تواند هشدار دهنده، راهنمایی کننده و ... باشد. از این نشانه ها برای آسان شدن ارتباط با مخاطب در یک محیط استفاده می کنند، از آن جایی که مخاطبین می توانند با فرهنگ ها و زبان های متفاوتی باشند، نشانه های تصویری و نوشتاری باید در همه جای دنیا نقش خود را به عنوان یک راهنما به خوبی ایفا کنند و به نوعی جهانی باشند.

پیکتوگرام ها یک زبان جهانی هستند و باید به گونه ای طراحی شوند که افراد در نگاه اول معنی اصلی آن ها را تشخیص دهند. پیکتوگرام ها در اصل جزو گرافیک محیطی محسوب می شوند.

از پیکتوگرام ها در اکثر جوامع مدرن به عنوان نشانه و یا دستورالعمل ها استفاده می شوند و  به دلیل داشتن  ماهیت گرافیکی واقع گرایانه و قابل درک بودن، کاربردهای فراوانی دارند. به عنوان مثال  از جهانی ترین نوع پیکتوگرام ها می توان به علائم هشدار دهنده در ارتباط با  استفاده از مواد خطرناکی چون مواد رادیواکتیو و مواد سمی و یا آیتم های مربوط به خطر اشتعال اشاره کرد.

پیکتوگرام

تفاوت پیکتو گرام و لوگو

ممکن است برخی افراد لوگو و یکتوگرام را به درستی از هم تشخیص نداده و هر دو را با یک نام بخوانند. اما به صورت تخصصی میان این دو تفاوت هایی وحود دارد. لوگو یک عنوان به اشکال و صورت های مختلف گرافیکی است که طراحی این اشکال به سلیقه و خلاقیت طراح آن بستگی دارد، در صورتی که پیکتوگرام یک تصویر گرافیکی ساده است که هر شخصی با دیدن آن به مفهوم مورد اشاره اش پی می برد. 

امروزه استفاده از پیکتوگرام ها در وب سایت ها و نرم افزارها مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و اینگونه نشانه ها در صفحه های نمایش کامپیوتر ها و گوشی های همراه به منظور هدایت بهتر کاربر استفاده می شوند. 

نویسنده : پگاه تایکندی

دیدگاه‌ها  

#4 رنگچیان 1398-07-08 11:55
سلام و خسته نباشید
در قسمت " تفاوت پیکتوگرام و لوگو" بنظرم اشتباهی رخ داده.
لوگو بمعنی کلمه و یا نشانه نوشته نیست. لوگو یک مفهوم کلی است که به فارسی بعنوان "نشانه" شناخته می شود. و در هنر گرافیک حداقل به لحاظ ساختاری و ظاهری به دو شاخه "نشانه نوشتاری"( که همان لوگوتایپ است) و "نشانه تصویری" ( که همان آرم است ) تقسیم میشود.
رجوع شود به کتاب: درآمدی بر تحلیل عناصر تصویری در آرم / دکتر فهیمه پهلوان/ تهران / دانشگاه هنر
#3 حسین زاده 1398-03-04 14:11
سلام
در رابطه با تابلوها و پتوگرام ها در شهر بازی چند نمونه کار مغرفی کنید ممنون می شوم
#2 رضا 1395-07-28 00:11
مطلب خیلی خوبی بود
#1 غلام رضا 1395-07-27 20:34
بسیار آموزنده بود..ممنون

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید