Your browser does not support JavaScript!
ابزار انتخاب قالب وردپرس
طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت شرکتی
طراحی سایت شخصی
چطور قالب وردپرس انتخاب کنیم؟

وردپرس (Wordpress) یکه تاز سیستم های مدیریت محتوا، دارای قالب های رایگان و حرفه ای (فروشی) فراوانی است. اگر یک سایت جدید با وردپرس بخواهید راه اندازی کنید احتمالا این سوال برایتان پیش می آید که کدام قالب را انتخاب کنیم؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را برای انتخاب راهنمایی کنیم.

وردپرس چیست؟

بهترین قالب وردپرس کدام است؟

هیچ کدام! هر زمانی که فردی به شما گفت بهترین قالب برای سایت وردپرسی قالب X است، بدانید که دارد گمراهتان می کند. بهترین قالب وجود ندارد. قالب ها با امکانات مختلف وجود دارند که می توانند شما را به هدفتان برسانند. ابتدا باید ببینید چه نیازی دارید، سپس از بین قالب هایی که آن امکانات را در اختیارتان قرار می دهند انتخاب کنید. برای هر کاربری تنها یک قالب بهترین وجود ندارد!

بهترین قالب ها داریم نه بهترین قالب!

توجه: انتخاب قالب کاری است که ممکن است زمانبر باشد. برای آن حوصله کرده و با اطمینان انتخاب کنید.

آیا از سایت های فروش قالب در ایران استفاده کنیم؟

از سایت های معتبر بله، از سایت های غیر معتبر خیر. سایت هایی مانند ژاکت و راستچین سایت های معتبری هستند که می توانید در آنجا قالب مورد نظرتان را با هزینه ریالی و دریافت پشتیبانی تهیه کنید. ما هم همین کار را برای سایت های خودمان می کنیم.

چطور قالب انتخاب کنیم؟

چند نکته را در نظر بگیرید تا به سادگی یک قالب مناسب انتخاب کنید. در مرحله نهایی با توجه به سلیقه شخصی، قالب مورد نظر را انتخاب کنید:

  • امکانات قالب را بررسی کنید. باید ببینید که کدام قالب ها امکانات مورد نظر را دارند.
  • به روز رسانی قالب را بررسی کنید. قالب هایی که بیشتر به روز رسانی می شوند یعنی تیم پشتیبانی قوی تری دارند.
  • اگر می خواهید کارتان برای تغییر قالب در آینده سخت نشود، از قالب هایی استفاده کنید که صفحه سازهای عمومی استفاده می کنند. با اینکار در صورتی که در آینده تصمیم به تغییر قالب گرفتید، می توانید با سرعت بیشتری قالب را تغییر دهید.
  • قالب ها دموهای فراوانی دارند. بسیار مرسوم است که قالب ها در دموهای مختلف امکانات متفاوتی داشته باشند. پس تمامی دموها را مشاهده کنید. تمام قالب های بزرگ و قابل اعتماد نسخه تستی دارند. به سایت قالب مراجعه کرده و با نسخه تستی (DEMO دمو) آن کار کنید.
  • اگر نمی دانید یک قالب امکانات خاصی را دقیقا همانطور که می خواهید دارد یا خیر کارتان بسیار ساده است. فروشندگان قالب پشتیبانی رایگان برای خرید دارند. می توانید با آنها تماس گرفته و سوالتان را از آنها بپرسید. همچنین سایت طراح قالب معمولا بخش مستندات (Document)، فروم (Froum – انجمن های گفتگو) و معرفی قالب دارند. در این بخش ها می توانید حتی بدون پرسش امکانات یک قالب را مشاهده کنید.
  • از خودتان بپرسید کوتاه مدت و میان مدت سایت باید چه امکاناتی داشته باشد؟ بررسی کنید که قالب آن امکانات را داشته باشد. برای اطمینان می توانید از فروشنده سوال کنید.
  • اگر می خواهید قالب سایت را تغییر دهید، حتما بررسی کنید قالب با پلاگین ها و امکانات سایت شما همخوانی داشته باشد. از کجا بفهمم؟ از سایت اصلی فروش قالب یا از سایت هایی مثل ژاکت و راستچین.

توجه مهم: از دو قالب وردپرس و یا دو دمو به صورت همزمان نمی توانید استفاده کنید. کل سایت با یک قالب و یک دمو تنظیم می شود. پس در زمان بررسی قالب ها حتما تمامی صفحات اصلی آنرا بررسی کنید. مثلا برای یک سایت فروشگاهی صفحات اصلی، صفحه محصول، صفحات فروشگاه، صفحات پرداخت، پروفایل کاربری و روند خرید کاربر را در قالب بررسی کنید. این موضوع بین دموهای یک قالب گاهی بسیار متفاوت است.

با در نظر گرفتن موارد بالا می توانید چندین قالب را انتخاب کنید. در مرحله آخر با توجه به سلیقه شخصی، قالب مورد پسند را انتخاب کنید.

دمو قالب چیست؟

قالب هایی که تیم های بزرگ طراحی می کنند دارای طرح بندی و امکانات مختلف برای کاربردهای متنوع است. مثلا یک قالب ممکن است ۲۰ دمو برای فروشگاه با ظاهر و امکانات متفاوت داشته باشد و در کنار آن ۱۰ دمو برای سایت های شرکتی که فروش آنلاین ندارند و سه دمو برای انجمن گفتگو! به هر کدام از این حالات مختلف دمو قالب می گویند.

برای مشاهده قالب ها و دموهای وردپرس به بخش زیر مراجعه کنید:

چرا بهترین قالب وجود ندارد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چند مورد از آنها را به شما می گویم. ۱- برای هر کاربری معمولا قالب های معتددی وجود دارند، جدای از تمام ویژگی ها، بخشی از موضوع سلیقه شخصی و برند است. ۲- ما تا به امروز را می دانیم و هیچ کس از فردا خبری ندارد. امکانات قالب ها تا آخرین نسخه آنها مشخص است، پس از آن برای نسخه بعدی و ادامه به روز رسانی ها یا افزوده شدن امکانات به قالب های دیگر از پیش مشخص نیست. از انجایی که طراحی سایت موضوع طالع بینی نیست نمی توان از آینده اطمینان کامل داشت پس بهتر است منطقی باشیم و بدانیم فردا امکان دارد انتخاب بهتری داشته باشیم. ۳- تجربه رنک مت! سالیان طولانی Yoast Seo انتخاب اول بسیاری از مدیران سایت های وردپرسی بود، رنک مت توانست به رقیب یواست سئو تبدیل شد و نشان داد هیچ افزونه ای بهترین نیست و همیشه انتخاب های دیگری وجود دارد. این موضوع برای قالب های وردپرس هم صادق است. ۴- یک قالب تا ده ها دمو دارد، هر دمو امکانات مختلف و سرعت متفاوت و ظاهر متفاوتی دارد.

البته به سادگی می توان ده ها دلیل دیگر را هم برای این موضوع گفت که به ذکر همین موارد کفایت می کنم.

انتخاب سخت است، چطور بین اینهمه دمو انتخاب کنم؟

اگر انتخاب برایتان سخت شده این موارد را در نظر بگیرید:

  1. هیچ کس مجبورمان نکرده برای همیشه از یک قالب استفاده کنیم. اگر قالبی به مشکل خورد، در آینده می توانیم آنرا عوض کنیم. با تغییر قالب سایت ما از بین نمیرود، فقط ظاهر آن عوض می شود. این آخر دنیا نیست.
  2. از تغییر نترسید! اگر فکر کنید می توانید یک انتخاب داشته باشید که چند سال خیالتان راحت باشد، اشتباه می کنید! همیشه آماده باشید که اگر قالبی با امکانات مناسبتری مشاهده کردید، قالب سایت را تغییر دهید. حداقل اگر کسب و کار و سایت برایتان مهم است باید اینکار را بکنید. تغییر قالب کاری است که تمام سایت های موفق انجام می دهند. گاهی ممکن است نیاز به تغییر قالب نداشته باشید و به سادگی از یک دموی دیگر که امکانات مورد نظرتان دارد بتوانید استفاده کنید (گاهی بدون تغییر قالب و هزینه خرید و تنها با تغییر یک دمو امکانات و ظاهر سایت را می توان تغییر داد، آنهم بدون ترس از اینکه پلاگین های مورد نظر توسط قالب پشتیبانی بشوند یا خیر).

هنوز نمی‌توانید انتخاب کنید؟

طراحی سایت را به تعویق بیاندازید. تا زمانی که نتوانید یک قالب را انتخاب کنید، هنوز زمان راه اندازی سایت نرسیده است. تا زمانی که آمادگی ذهنی انتخاب قالب را نداشته باشید، یعنی مسیر برایتان مشخص نشده و فقط هزینه اضافه می کنید.