Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
چطور محتوا بنویسیم؟

در امر محتوا نویسی (تولید محتوای متنی) و موفقیت در این کار ابتدا باید به این پرسش کلیدی (چطور محتوا بنویسیم) توجه کنیم. پاسخ به این سوال می تواند ما را در خلق یک محتوای بی نظیر و بدون نقص کمک کند. در ابتدا به تعریف محتوا و محتوا نویسی می پردازیم و اینکه چه کاربردی در زندگی انسان ها دارد. قبل از شروع به تولید محتوا باید یک درک کلی از محتوا داشته باشید. باید بدانید محتوا چه کاربردی دارد.

تعریف محتوا چیست؟

افراد در زندگی روزمره، از کوچکترین کارها گرفته  تا تحقیقات علمی یا در زمینه کسب وکار در حال استفاده از محتوا هستند. به عبارت دیگر محتوا در ابعاد مختلف زندگی انسان ها، تاثیرگذار است. محتوا اطلاعات ارزشمندی است که از طریق روش های گوناگون بین انسان ها مبادله می شود. امروزه تاکید بیشتر سئو بر تولید محتوای با کیفیت است. محتوای با کیفیت باعث افزایش رتبه وب سایت می شود. از این رو برخی مدیران وب سایت ها برای پیشرفت کار خود به تولید محتوا توسط بلاگ نویسان با تجربه می پردازند.

محتوا به شکل های مختلفی از جمله محتوای متنی، تصویری، صوتی و ویدیویی وجود دارد. استفاده از هر کدام از این موارد، اصول کاری خودش را دارد. فرقی نمی کند که تولید محتوا به صورت تصویری، ویدیویی یا متنی باشد، مهم این است که درباره موضوع مورد نظر تحقیق و بررسی لازم  را انجام دهید و محتوای با ارزشی ارائه دهید.

اگر به دنبال یک تعریف کاملتر هستید، در مقاله زیر به شکل کامل تولید محتوا را برای شما توضیح داده ایم:

اگر هم می خواهید با اصطلاحات تولید محتوا بیشتر آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را به شما توصیه می کنم. در این مقاله تمامی اصطلاحات تولید محتوا با نمونه توضیح داده شده اند:

برای اطلاعات تکمیلی هم این مقالات را به شما پیشنهاد می کنم:

تعریف محتوا نویسی

خلق و ایجاد یک سری اطلاعات است که برای انسان قابل درک است، و در بستر های مختلف و به شکل های مختلفی قابل انتشار است.

برای محتوا نویسی لازم است قبل از نوشتن، به حد کافی مطالعه داشته باشید. توانایی نوشتن یک محتوای بدون اشکالات نگارشی و املایی  را داشته باشید. همچنین در کار محتوا نویسی باید جسارت داشت. نوآور بودن رمز پیشرفت شماست. در نهایت باید تمرین فراوان داشته باشید.

محتوا نویس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 • در زمینه تولید محتوا استعداد دارد. این مورد از طریق آموزش و تمرین و تجربه حاصل می شود.
 • محتوا نویس خوب خلاق است. این همان چیزی است که به نویسنده محتوا امکان می دهد هزاران کلمه را در مدت زمان کم به زبان بیاورد. یک نویسنده خلاق از عبارات، تشبیهات و مثال های ساده و روان استفاده می کند.
 • محتوا نویس خوب در تولید محتوا دقت زیادی دارد و موارد نگارشی و ویرایشی را با دقت بالا رعایت می کند.
 • از شوخ طبعی در محتوای خود استفاده می کند. شوخ طبعی در محتوا نویسی بسیار مهم است و باعث تولید یک محتوای جذاب می شود.
 • مسلط به اصول و قوانین سئو است.

کاربردهای تولید محتوا

کاربرد تولید محتوا در دنیای امروز بسیار گسترده است. بسیاری از صاحبان کسب و کار از تولید محتوا برای فروش بیشتر و بهتر محصولات و خدمات خود استفاده می کنند. تولید محتوا کاربردهای زیادی دارد که به صورت گزینه ای مواردی را بیان می کنیم.

 1. افزایش فروش محصول مورد نظر.
 2. امکان بهتر دیده شدن سایت با تولید محتوای با کیفیت.
 3. سرگرم کردن مخاطب.
 4. ایجاد ارتباط صمیمی بین مخاطب و صاحبان کسب و کار.

اهمیت تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا برای هر کسب و کاری لازم و ضروری است. برای شرکت هایی که در جهت ایجاد محتوای خوب و اصولی قدم بر می دارند، مزایای زیادی وجود دارد. محتوا می تواند ارزش زیادی برای کسب وکار شما فراهم کند و باعث پیشرفت در کار و حرفه شما شود.

در زیر مواردی از اهمیت تولید محتوا را برایتان گفته ام.

 • تاثیر محتوا در سئو و افزایش ترافیک سایت: سئو عاملی برای بالا رفتن رتبه سایت و افزایش ترافیک سایت است و در نهایت افزایش مشتری را به دنبال دارد.
 • تاثیر محتوا بر بازاریابی شبکه های اجتماعی: شبکه های اجتماعی به عنوان یک بخش جداناپذیر از انسان  بستری بزرگ برای ارائه و انتقال اطلاعات فراهم کرده است. تولید محتوا و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، پیوندی عمیق بین محتوا نویس و مخاطبان ایجاد می کند.
 • تاثیر تولید محتوای با کیفیت در اعتماد مخاطبان: با تولید یک محتوای خوب می توان حس اعتماد را در کاربران جلب و آنها را به مشتریان دائمی تبدیل کرد. محتوایی که کامل و اصولی باشد باعث لینک شدن کاربر می شود و در نهایت افزایش درآمد را به دنبال دارد.

چگونه یک محتوا بنویسیم؟

با توجه به نیاز فراوان تولید محتوا در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی، همچنین کمبود وقت و مشغله کاری و نداشتن تخصص کافی در زمینه تولید محتوا، کار محتوا نویسی ایجاد شده است. این حرفه  به یک شغل  تخصصی تبدیل شده است تا جایی که شرکت های مختلف تولید محتوا ایجاد شده است و افراد زیادی در این  شرکت ها مشغول به کار هستند.

با دانستن اصول کار محتوا نویسی، کار تولید محتوا راحت تر خواهد شد. در زیر به برخی از این نکات اشاره کرده ام.

 • داشتن ایده برای تولید محتوا: اولین قدم برای تولید محتوا، ایجاد ایده جدید است.
 • موثرترین نکته در نحوه  نوشتن محتوا، انتخاب کلمه کلیدی است. باید یک کلمه کلیدی انتخاب  کنید و روی آن متمرکز شوید و کار کنید.
 • نوشتن عنوان گیرا و جذاب: عنوان، مهمترین بخش برای تولید یک محتوای خوب است زیرا در عنوان می توان  کلمات  کلیدی مهم را به طور هوشمندانه به کار برد و باعث افزایش جذب کاربر می شود.
 • محتوای وب سایت رقیب  خود را چک کنید: قبل از تولید محتوا، وب سایت  رقیبان را بررسی کنید و کاستی هایی که درسایت آنها وجود دارد شناسایی کرده و در جهت ارتقا محتوای وب سایت خود بهره ببرید.
 • نیاز کاربر در تولید محتوا را در نظر بگیرید: مخاطب محتوای وب سایت،  کاربران ما هستند توجه به نیاز ها و تمامی ویژگی هایی که به دنبال آن هستند، در تولید یک محتوای خوب امری ضروری است.
 • به موضوع اصلی، کامل و با جزییات  بپردازید: یکی از مشکلات اصلی بعضی از مقالات این است که مطالب را به صورت کلی و تیتروار بیان می کنند و به توضیحات بیشتر و جزئی نمی پردازند. جزیی پردازی به موضوع اصلی باعث بالا رفتن کیفیت محتوا می شود.
 • کپی نبودن محتوا از سایت ها و منابع دیگر: باید به این نکته توجه کرد که اگر محتوای کپی شده ای در وب سایت بارگذاری شود، گوگل،  وب سایت را جریمه می کند و باعث می شود وب سایت در گوگل رتبه خوبی نداشته باشد.
 • رعایت اصول و قوانین مربوط به سئو: سئو روند بهبود و ارتقا وب سایت در جهت رتبه بندی در صفحات نتایج موتورهای جستجو گر را بر عهده دارد، و به عنوان بهترین روش جذب مخاطب شناخته شده است. هر چه رتبه یک محتوا در صفحات موتورهای جستجوگر بالاتر باشد، ترافیک بیشتری را به سمت خود جذب می کند و در نهایت باعث افزایش جذب مشتریان می شود.
 • انتخاب لحن در تولید محتوا: استفاده از لحن مناسب با توجه به نوع محتوا بسیار مهم است. باید برای هر محتوا بدانید چه لحنی به کار ببرید تا برای مخاطب جذاب باشد.

جمع بندی

اگر تمایل دارید مخاطبان با وب سایت شما و محتوایی که تولید کرده اید لینک شوند باید اصول و قواعد را در تولید محتوا رعایت کنید. اجرای این اصول در عین ظرافت و دقت کار آسانی است و احتیاج به تمرین و تجربه دارد. این کار در وهله ی اول باعث ارتباط برقرار کردن با مخاطب می شود. باعث می شود مخاطب در سایت بیشتر حضور داشته باشد وشما وقت بیشتری دارید تا او را متقاعد کنید از خدمات شما استفاده کند.

نویسنده: مهتاب نیک نژاد

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید