Your browser does not support JavaScript!

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
چرا کامنت اسپم برای سایت مضر است و راه های پیشگیری از آن

کامنت ها یکی از ابزارهای بسیار مفید برای مدیران وب سایت ها جهت جذب و مشارکت خوانندگان هستند. کامنت ها امکان پرسش و پاسخ و نگه داشتن مخاطب در وب سایت را فراهم می آورند. اما همیشه کامنت ها برای وب سایت شما مفید نیستند. در این مقاله درباره کامنت های اسپم و ضررهای آن به بحث خواهیم پرداخت.

آیا کامنت های اسپم برای وب سایت و سئو ضرر دارند؟

در پاسخ به این موضوع باید گفت بله، این کامنت ها می توانند هم به سایت و هم به سئوی وب سایت شما ضربه بزنند. برخی از مشکلاتی که این کامنت ها به وجود می آورند به شرح زیر می باشند:

  • کیفیت پایین بخشی از محتوای صفحات می تواند بر رتبه کل وب سایت اثر گذار باشند. کامنت های اسپم محتوایی بی کیفیت دارند و می توانند منجر شوند تا این صفحات رتبه پایینتری در نتایج جستجو به دست آورند.
  • اسپم های زیاد می تواند منجر به آزار کاربران واقعی سایت شود. کاربری که می خواهد در بین پرسش و پاسخ های نظرات سایت جواب سوال خود را بیابد، با دیدن این اسپم ها از انجام کار خود منصرف خواهد شد.
  • بسیاری از این نظرات (کامنت ها) دارای لینک به وب سایت های دیگری هستند. افزابش این موارد می تواند منجر به زیاد شدن لینک های خروجی وب سایت شود.
  • کامنت های بی ارزش بخشی از پهنای باند سایت شما را مصرف می کنند که این موضوع با افزایش هزینه شما را آزار خواهد داد.
  • گوگل برخی از صفحاتی که کامنت های اسپم زیاد دارند را به صورت اتوماتیک از نتایج جستجوی خود SERP حذف می کند.
  • کامنت های اسپم گاهی ممکن است همراه با لینک به صفحاتی که دارای بد افزار هستند منتقل کنند. این موضوع هم مخاطب سایت شما را کاهش خواهد داد و هم ممکن است گوگل وب سایت شما را جریمه کند.

برای اینکه کامنت ها (نظرات) بتوانند مفید باشند و آثار منفی روی سایت شما نگذارند چند پیشنهاد زیر از سمت گوگل مطرح شده است.

برای فعال کردن کامنت های میهمان دوباره فکر کنید

اگر وب سایت بزرگی دارید که هر روزه کامنت های بسیار زیادی دریافت می کند و شما زمان بررسی تمامی آنها را ندارید، می توانید کامنت های میهمان را در آن غیر فعال کنید. به این صورت که تنها با کاربرانی اجازه کامنت گذاشتن بدهید که در سایت عضو شده باشند. با این شیوه بسیاری از اسپمر ها از کامنت گذاری روی سایت شما منصرف خواهند شد. همچنین می توانید کاربرانی که کامنت اسپم می گذارند را شناسایی و این امکان را برای آنها حذف کنید.

ساخت نام کاربری و کامنت با تایید مدیریت وب سایت

شاید گاهی بد نباشد خودتان کاربران جدید و یا کامنت ها را تایید کنید. به این صورت که نظرات ارسال شده منتشر نخواهند شد، مگر آنکه مدیر وب سایت آنها را بررسی و تایید کند. به این شیوه می توانید از کامنت های اسپم جلوگیری کنید.

اما گاهی این موضوع برای شما امکان پذیر نیست و ممکن است نتوانید تمامی کاربران را تایید کنید. گاهی چنین کارهایی کاربران را از ایجاد نظر در صفحات شما منصرف می کند. چرا که ممکن است از زمان ثبت نظر آنها تا بررسی و نمایش شما زمان زیادی بگذرد. به همین منظور مثلا می توانید این کار را با تایید در ایمیل انجام دهید. به این صورت که کاربر پس از عضویت در سایت شما حتما باید کاربری خود را از طریق ایمیل فعال کند.

استفاده از ابزار های ضد اسپم

گوگل ابزارهای ضد اسپم بسیار مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد. احتما شما هم بارها و بارها Captcha را در وب سایت های مختلف مشاهده کرده اید. برخی از این کپچا ها را خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد. با استفاده از این ابزار مفید شما جلوی روبات های اسپمر را خواهید گرفت.

یک ابزار مفید دیگر هم پروژه گلدان عسل است. این پروژه برای جلوگیری از اسپم طراحی و ساخته شده و می تواند امنیت سایت شما را هم بالا ببرد. در زیر می توانید به صفحه مربوط به آن مراجعه نمایید.

استفاده از تگ های nofollow

شاید استفاده از این تگ ها به صورت مستقیم بر روی کاهش اسپم در بخش نظرات سایت اثر نگذارند، اما به صورت غیر مستقیم بسیار مفید هستند. به عنوان مثال فرض کنید کاربری در میان نظرات یک لینک به صورت زیر را وارد می کند.

<a href="http://www.example.com/">This is a nice site!</a>

شما با استفاده از این تگ ها لینک را به صورت زیر در خواهید آورد:

<a href="http://www.example.com/" rel="nofollow">This is a nice site! </a>

این موضوع باعث خواهد شد تا اسپمرها نتوانند از سایت شما برای انتقال پیج رنک بهره برداری کنند. و لذا در طول زمان کامنت های اسپم کاهش پیدا خواهند کرد. اگر از سیستم های مدیریت محتوای پرطرفدار استفاده می کنید، پلاگین های زیادی برای اتوماتیک کردن این کار وجود دارد.

عدم نمایش محتوای غیر قابل اعتماد به موتورهای جستجو

اگر در وب سایت شما، کاربران صفحات شخصی دارند ممکن است دچار مشکلات اسپم بشوید. به این صورت که کاربر در صفحه شخصی خود لینک و یا متن اسپم را وارد می کند. برای جلوگیری از این اتفاق راهکار بسیار ساده اما اثر گذاری را پیشنهاد می کند. شما می توانید این صفحات را به صورت کامل noindex کنید. نمونه ای از کد برای انجام این موارد:

<html> <head> <META NAME="googlebot" CONTENT=”noindex“>

تنها کافی است تگ بالا همانطور که مشاهده می کنید در هدر این صفحات نمایش داده شوند.

غیر فعال کردن اسپم با استفاده از بلک لیست

اگر از IP های مشخصی برای سایت شما اسپم های زیادی وارد می شود می توانید یک بلاک لیست تهیه کنید و این IP ها را مسدود کنید.

بررسی سایت برای محتوای اسپم

بهترین وسیله جهت این کار گوگل آلرت می باشد. می توانید وب سایت خود را بررسی کنید تا اگر در صفحاتی اسپم وارد سایت شما شده است آنها را اصلاح و یا حذف کنید. این ابزار برای بررسی هک شدن وب سایت با محتوا نا خواسته نیز بسیار مفید می باشد. می توانید گوگل آلرت را در آدرس زیر مشاهده کنید:

https://www.google.com/alerts

نویسنده و مترجم: محمد علی عاشوری

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید