Your browser does not support JavaScript!
سفارش ساخت Qrcode
ساخت Qrcode

ساخت Qr Code (کیوآرکد) کار چندان سختی نیست، اما مزایای آن بسیار بیش از آن است که انجام آن را به تاخیر بیاندازیم. امروز قصد داریم درباره برخی از مزایای ساخت این کدها با شما صحبت کنیم.

ساخت Qr Code سایت

یکی از پرکاربردترین استفاده‌های کیو آر کد برای آدرس سایت است. با استفاده از این کد، وقتی کاربر آن را اسکن می‌کند، وارد لینک سایت شما خواهد شد. توجه کنید که این لینک می‌تواند لینک صفحه اصلی یا هر کدام از لینک‌های داخلی یک سایت باشد. پس فقط مجبور نیستید یک لینک خاص را استفاده کنید.

نکته بسیار مهم: Qrcode اطلاعات ثابت است که در طول زمان تغییر نمی‌کند. پس زمانی که برای لینک کد می‌سازید توجه کنید که اگر بعدها آن لینک تغییر کند، دیگر کیوآرکد کار نمی‌کند. بگذارید با یک مثال این موضوع را به خوبی روشن کنیم. مثلا شما برای لینک www.agerin.ir/contact کد می‌سازید. فرض کنید بعدها لینک را به www.agerin.ir/tamas تغییر دهید. کد شما در این حالت همان www.agerin.ir/contact را دارد، اما این آدرس دیگر وجود خارجی ندارد. پس درست هست که کد شما کاملا سالم بوده و کار می‌کند، اما عملا برایتان کاربرد ندارد. پس توجه کنید اگر کد می‌سازید، اطلاعات آن باید ثابت بماند.

ساخت کیوآرکد اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی

یکی از کاربردهایی که ساخت کیوآرکد می‌تواند برای شما داشته باشد، آدرس شبکه‌های اجتماعی است. توجه کنید که برخی از لینک‌های شبکه اجتماعی ممکن است تغییر کنند. مثلا اینستاگرام، فیسبوک و ... به شما تضمینی بابت اینکه لینک مثلا استوری ثابت بماند نمی‌دهند. در این شرایط می‌توانید به راحتی کد جدید طراحی کنید و یا اینکه از لینکهای ثابت مثل لینک خود پروفایل استفاده کنید. معمولا شبکه‌های اجتماعی ساختار لینک پروفایل را چندین سال ثابت نگه می‌دارند.

ساخت Qrcode اطلاعات تماس

یکی از راه‌هایی که می‌توان از کیوآرکد استفاده کرد، اطلاعات تماس است. معمولا این اطلاعات تماس را به عنوان کارت ویزیت الکترونیکی می‌شناسند. اطلاعاتی مانند: نام، نام خانوادگی، شغل، دو شماره تماس، دو شماره فکس، آدرس، شغل، اسم شرکت، آدرس سایت، آدرس ایمیل و دپارتمان کاری معمولا در یک کیوآرکد قرار می‌گیرند.

توجه: برای ساخت کارت ویزیت مجازی توجه کنید که مهم این است تلفن همراه فردی که کد را اسکن می‌کند چه اطلاعاتی را دریافت کند. بر اساس مدل گوشی‌های تلفن همراه، برخی از مدل‌ها تنها برخی اطلاعات را در بخش کانتکت دارند و برخی تمامی این موارد را پشتیبانی می‌کنند. این موضوع در طراحی کد تفاوتی ندارد، فقط باید بدانید که ممکن است برخی از تلفن‌های همراه تمامی اطلاعات را دریافت نکنند. 

ساخت qrcode ایمیل

یک استفاده بسیار جالب از کیوآرکد، ارسال ایمیل است. با اسکن این نوع کدها، یک ایمیل با عنوان و متن برای ایمیل مورد نظر شما ارسال خواهد شد. کاربردهای زیادی برای این نوع کد وجود دارد. مثلا فرض کنید می‌خواهید یک ایونت برگزار کنید و قرار است فراد متقاضی برای شرکت به شما ایمیل بفرستند. می‌توانید با استفاده از این کد، ایمیل را از پیش آماده کنید تا فرد تنها نیاز باشد دکمه ارسال را بزند و نیازی به حفظ کردن آدرس ایمیل شما یا متن آن نداشته باشد.

ساخت qr code لوکیشن

با استفاده از این نوع کد تنها کافی است تا طول و عرض جغرافیایی را به کد بدهیم تا لوکیشن مورد نظر را نشان دهد. توجه کنید برای دقت کامل چنین کدی، مهم است با دقت کامل طول و عرض جغرافیایی مشخص شود. البته قابل ذکر است برخی از تلفن‌های همراه با کاهش آنتن‌دهی نتوانند لوکیشن دقیق را مشخص کنند. این موضوع به کیفیت تلفن همراه بستگی ندارد بلکه شبکه باید به درستی اطلاعات را نمایش دهد.

ساخت Qr Code تماس و پیامک

با استفاده از این کد، کاربر مستقیما می‌تواند با شما تماس گرفته یا برایتان پیامک ارسال کند. البته معمولا حالت اطلاعات تماس به کار می‌رود. اما این نوع کد هم کاربردهای خود را دارد. مثلا فرض کنید شما فروش با ارسال پیامک دارید. با استفاده از این کد، می‌توانید شماره تماس و اطلاعاتی که قرار است کاربر برایتان پیامک کند را در کد بزنید. در این حالت کاربر کد تنها کافی است تا دکمه ارسال را بزند تا پیامک برای شما ارسال شود.

ساخت Qrcode برای اتصال به WiFi

در محیط‌هایی که افراد زیادی رفت و آمد دارند و می‌خواهید دسترسی به اینترنت وای‌فای به آن‌ها بدهید، دادن نامکاربری و پسورد بسیار کار خسته کننده‌ای است. با استفاده از کیوآرکد، می‌توانید این کار را انجام دهید. با اسکن این نوع کد، کاربر به وای‌فای وصل شده و نیازی نیست نام‌کاربری و پسورد را به او بگویید.

ساخت Qrcode ایونت و تقویم

این کدها به شما اجازه می‌دهند یک ایونت یا روز مشخص را در تقویم مشخص کنید. این موضوع کمک می‌کند تا افراد ایونت‌های شما را فراموش نکرده و نیازی نباشد به صورت دستی در تقویم گوشی خود ثبت کنند، کیوآرکد اینکار را برایشان انجام می‌دهد.

نکات مهم ساخت کیوآرکد و پرسش‌های متداول

توجه داشته باشید اینکه تمامی اطلاعات یک کد را همه تلفن‌ها نمایش دهند شدنی نیست. این موضوع بسته به سیستم عامل و نرم‌افزارهای گوشی تلفن همراه مشخص می‌شود. به عنوان مثال اگر یک گوشی تلفن همراه در بخش کانتکت، قسمتی به عنوان موقعیت شغلی را ندارد، با کد نمی‌توان چیزی به آن اضافه کرد. این موضوع مربوط به سیستم عامل گوشی او هست و ارتباطی با کد ندارد.

اپلیکیشنی که برای اسکن کد استفاده می‌کند ممکن است به اشکال گوناگونی عمل کند. معمولا اطلاعات درون کد مستقیما در اپلیکیشن‌ها اجرا نمی‌شود. مثلا اگر کد یک لینک است، باید کاربر پس از اسکن روی لینک کلیک کند تا باز شود. یا اگر کد اطلاعات تماس است، باید کاربرد گزینه اضافه کردن مخاطب جدید را کلیک کند. دلیل این موضوع هم کاملا امنیتی است. این اپلیکیشن‌ها اگر مستقیما اطلاعات را باز کنند، گوشی شما در خطر بدافزارهای مختلف قرار می‌گیرد. این موضوع ارتباطی با کد شما ندارد و نمی‌تواند با کد آن را تغییر داد.

توجه کنید که ساختارها و عملکردهای کیوآرکد ثابت هستند. اینکه بتوانیم کاری خلاقانه بکنیم بر عهده ما هست. مثلا فرض کنید می‌خواهید یک فیلم یا انیمیشن برای کاربر نمایش داده شود. طبعا اطلاعات درون کد نمی‌تواند اطلاعات سنگین یک فیلم باشد. اما برای اینکار می‌توانیم فیلم را در سایت آپلود کنیم و برای لینک آن کیوآرکد بسازیم. پس از اسکن کاربر وارد لینک شده و فیلم را نمایش می‌دهد. کد لینک برای این موارد بسیار کاربردی است. فیلم، دانلود و نمایش فایل‌های مختلف (PDF, Power Point و ...)، صدا، عکس و ... را می‌توانید در سایت خود یا یک هاستینگ دانلود قرار داده و برای لینک آن کد را بسازید.

سفارش ساخت qrcode

برای سفارش ساخت کیوآرکد کار سختی ندارید. تنها اطلاعات کیوآرکد را در فرم سفارش ثبت کنید و پس از چند ساعت کد را دریافت خواهید کرد.