Your browser does not support JavaScript!
طراحی سایت فروشگاهی
سئو وردپرس
امنیت وردپرس
نگهداری وردپرس
فلسفه وردپرس

فلسفه وردپرس (Wordpress) چیست؟ احتمالا برخی از ما تصمیم‌گیری‌هایی که برای توسعه این سیستم مدیریت محتوا (CMS) گرفته می‌شود را به خوبی درک نمی‌کنیم. ممکن است از خودتان بپرسید چرا چنین کاری انجام نمی‌شود؟ برای یافتن این پاسخ باید با فلسفه وردپرس آشنا شوید.

فلسفه وردپرس چیست؟

پیش از هر چیز لازم به ذکر است که متن زیر ترجمه فلسفه وردپرس مندرج در سایت رسمی است. این مقاله به هدف آشنایی بیشتر کاربران با وردپرس و درک بهتر از آن تهیه شده است. با توجه به اینکه متن زیر ترجمه است، هر جایی که ذکر شده «ما» مقصود توسعه‌دهندگان وردپرس است.

متن فلسفه وردپرس

نرم افزار عالی باید با تنظیمات و تنظیمات کمی کار کند. وردپرس طوری طراحی شده است که شما را در کمتر از پنج دقیقه راه‌اندازی صاحب یک سایت کاربردی کند. برای استفاده از عملکردهای استاندارد وردپرس نباید جنگید.

ما سخت کار می‌کنیم تا مطمئن شویم که هر نسخه با این فلسفه مطابقت دارد. ما تا حد امکان جزئیات فنی کمتری را در طول فرآیند راه‌اندازی و همچنین ارائه توضیحات کامل در مورد هر چیزی که می‌خواهیم درخواست می‌کنیم.

طراحی برای اکثریت

بسیاری از کاربران وردپرس ذهنی غیر فنی دارند. آن‌ها نمی‌دانند AJAX چیست و برایشان مهم نیست که از کدام نسخه PHP  استفاده می‌کنند. کاربر معمولی وردپرس به سادگی می‌خواهد بتواند بدون مشکل یا وقفه بنویسد. اینها کاربرانی هستند که ما نرم‌افزار را برای آنها طراحی می‌کنیم، زیرا در نهایت آن‌ها هستند که بیشترین زمان را برای استفاده از وردپرس صرف می‌کنند.

تصمیم‌ها، نه گزینه‌ها

هنگام تصمیم‌گیری اینها کاربرانی هستند که ما ابتدا در اولویت فرار می‌دهیم. یک مثال عالی از این موضوع، گزینه‌های یک نرم‌افزاری است. هر بار که به کاربر گزینه‌ای می‌دهید، از او می‌خواهید تصمیم بگیرد. وقتی کاربر به این گزینه اهمیت نمی‌دهد یا آن را درک نمی‌کند، در نهایت کار شما منجر به ناامیدی او می‌شود. ما گاهی اوقات به عنوان توسعه دهندگان احساس می‌کنیم که ارائه گزینه برای همه چیز کار خوبی است. اما شما هرگز نمی‌توانید انتخاب‌های زیادی داشته باشید. در نهایت این انتخاب‌ها به گزینه‌های فنی تبدیل می‌شوند، انتخاب‌هایی که کاربر معمولی هیچ علاقه‌ای به آن ندارد. وظیفه ما به‌عنوان توسعه‌دهندگان این است که تصمیمات طراحی هوشمندانه بگیریم و از تحمیل وزن انتخاب‌های فنی بر دوش کاربران اجتناب کنیم.

پاک، سریع و متعادل

هسته وردپرس همیشه مجموعه‌ای از ویژگی‌های اساسی را ارائه می‌دهد. وردپرس به گونه‌ای طراحی شده است که سبک و سریع باشد و همیشه همینطور خواهد ماند. دائماً از ما می‌پرسند «ویژگی X چه زمانی ساخته می‌شود» یا «چرا افزونه X  در هسته ادغام نشده است». قاعده کلی این است که هسته باید ویژگی‌هایی را ارائه دهد که ۸۰٪ یا بیشتر از کاربران واقعاً از آنها استقبال کرده و از آنها استفاده می‌کنند. اگر نسخه بعدی وردپرس دارای ویژگی باشد که اکثر کاربران فوراً می‌خواهند آن را غیر فعال کنند یا فکر می‌کنند هرگز از آن استفاده نخواهند کرد، ما آن را کنار می‌گذاریم. اگر به اصل ۸۰ درصد پایبند باشیم، این هرگز نباید اتفاق بیفتد.

ما قادر به انجام این کار هستیم زیرا یک سیستم قالب (Theme) و پلاگین (Plugin) بسیار قدرتمند و یک جامعه از توسعه‌دهندگان فوق‌العاده داریم. افراد مختلف نیازهای متفاوتی دارند و داشتن تعداد زیادی پلاگین و قالب‌های با کیفیت وردپرس به کاربران این امکان را می‌دهد که مطابق با سلیقه خود چیزی را روی وردپرس نصب کنند. وردپرس باید به همه کاربران اجازه دهد آن ۲۰ درصد را خودشان پیدا کرده و وردپرس را به سیستم مدیریت محتوایی بدل کنند که دوست دارند و به آن نیاز دارند. 

تلاش برای سادگی

ما هرگز با سادگی کار را تمام نمی‌کنیم. ما می‌خواهیم با هر نسخه جدید استفاده از وردپرس را آسان‌تر کنیم. ما سابقه خوبی در این زمینه داریم، اگر ما را باور ندارید، کافی است نگاهی به چند نسخه قدیمی وردپرس بیندازید!

در نسخه‌های گذشته ما گام‌های مهمی برای بهبود سهولت استفاده و در نهایت ساده‌تر کردن همه چیز برداشته‌ایم. یکی از مثال‌های عالی این به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار اصلی است. به‌روزرسانی در گذشته یک کار دستی دشوار بود که برای بسیاری از کاربران ما اوقات ناگواری را به وجود می‌آورد. ما تصمیم گرفتیم روی به‌روزرسانی ساده تمرکز کنیم و آن را تنها به یک کلیک خلاصه کردیم. اکنون هر کسی که وردپرس را نصب کرده باشد می‌تواند با یک کلیک هسته وردپرس، پلاگین‌ها و قالب‌ها را آپدیت کند.

ما دوست داریم خودمان را به چالش بکشیم و کارها را به روش‌هایی ساده کنیم که برای تجربه کاربری (UX) کاربر وردپرس مثبت باشد. استفاده از هر نسخه وردپرس باید راحت‌تر و لذت بخش‌تر از نسخه قبلی باشد.

ضرب الاجل‌ها خودسرانه نیستند

ضرب‌الاجل‌ها (Deadline) خودسرانه نیستند، بلکه قولی هستند که به خود و کاربرانمان می‌دهیم و به ما کمک می‌کند تا از این تصور که امکانات بی‌پایان را به هر نسخه اضافه کنیم فاصله بگیریم. به جای آن ما مایل به انتشار سه نسخه اصلی در سال هستیم زیرا از طریق آزمون و خطا متوجه شدیم که با اینکار تعادل خوبی بین افزودن چیزهای جالب در هر نسخه و اضافه کردن امکانات زیادی که برای کاربر بسیار ناآشنا باشد به دست می‌آید.

مهلت‌های تقریبا همیشه باعث می‌شوند تغییراتی را برای یک نسخه از نظر دور کنید. این موضوع چیز بدی نیست، این کاری است که باید برای به جلو رفتن انجام داد.

تاخیر در مسیر به روزرسانی یک اشتباه است. ما این اشتباه تاخیر انداختن به روزرسانی را برای یکسال انجام دادیم و برای هیچ کس این موضوع خوشایند نبود. 

هرچه تعداد دفعات و نظم انتشار نسخه جدید بیشتر باشد، اهمیت کمتری برای افزودن ویژگی خاصی در یک نسخه وجود دارد. اگر این ویژگی به این یکی نرسد، فقط چند ماه دیگر در نسخه بعدی خواهد بود. وقتی زمان به روزرسانی غیرقابل پیش‌بینی شود، فشار زیادی برای دسترسی به آن ویژگی وجود دارد و این امر باعث نتایج نامناسب می‌شود. در عوض با ارائه یک زمانبندی مداوم، همیشه فرصت برای نسخه بعدی و بهبود وجود دارد.
اقلیت آوازی
یک قانون کلی خوب در فرهنگ اینترنتی وجود دارد که قانون ۱٪ نامیده می شود. این قانون می‌گوید: «تعداد افرادی که در اینترنت تولید محتوا می‌کنند، تقریبا یکدرصد کمتر از افرادی است که آن محتوا را مشاهده می‌کنند».

بنابراین در حالی که برای ما مهم است که به کسانی که بازخورد ارسال کرده و نظرات خود را در انجمن‌ها بیان می‌کنند گوش دهیم و به آنها پاسخ دهیم؛ اما آنها تنها بخش کوچکی از کاربران نهایی ما را تشکیل می‌دهند. هنگام تصمیم گیری در مورد چگونگی پیشبرد نسخه‌های آینده وردپرس، ما به دنبال جذب کاربران بیشتری هستیم که شاید آنلاین نباشند. ما این کار را از طریق ملاقات و گفتگو با کاربران در WordCamps در سراسر جهان انجام می‌دهیم. این کار به ما اجازه می‌دهد درک بهتری از نیازها پیدا کرده و تصمیمات بهتری بگیریم.

منشور حقوق وردپرس

وردپرس تحت مجوز عمومی عمومی (GPLv2 و جدیدتر) مجوز دارد که چهار شیوه آزادی اصلی را ارائه دهد. اینها را به عنوان «منشور حقوق وردپرس» در نظر بگیرید:

  • آزادی اجرای برنامه، برای هر هدفی.
  • آزادی مطالعه نحوه عملکرد برنامه و تغییر آن برای انجام آن چیزی که شما می‌خواهید.
  • آزادی برای توزیع مجدد
  • آزادی توزیع کپی از نسخه‌های اصلاح شده شما به دیگران.

بخشی از این الزامات شامل انتقال مجوز (تحتGPL) به آثار مشتق شده یا چیزهایی است که از توابع اصلی وردپرس استفاده می‌کنند (مانند قالب‌ها، پلاگین‌ها و غیره).

بدیهی است که کسانی هستند که سعی می‌کنند از این ایده‌آل‌ها دور شوند و آزادی کاربران را با تلاش برای یافتن حفره‌ها یا به نوعی دور زدن هدف مجوز وردپرس که تضمین کننده آزادی استفاده است، محدود کنند. ما بر این باوریم که جامعه به کسانی که به جای تلاش برای محدود کردن بر حمایت از این آزادی‌ تلاش می‌کنند، پاداش می‌دهد.

جامعه وردپرس تایید می‌کند که آزادی‌های موجود در GPL به ارائه نرم افزار با کیفیت بالا کمک می‌کند.