Your browser does not support JavaScript!
طراحی پوستر
سفارش
هزینه
نمونه کار
پوستر - پوستر در عصر جدید - پدر پوستر سازی - ویکی آگرین - تعریف پوستر - پوستر (Poster)

پوستر (Poster) واژه ای انگلیسی می باشد، و در فارسی به معنای (آگهی دیواری)، (اطلاعیه)، (اعلان) نام گذاری شده است. واژه دیگری که برای این مفهوم در ایران تا حدودی رایج است: واژه فرانسوی: آفیش (Offiche) واژه آلمانی: پلاکات (Plakat).

پوستر گونه ای از هنرهای گرافیک است با سابقه بسیار قدیم در تخته اعلان، آگهی دستی، برگه نمایش، باسمه چوبی و جز اینها. اما از زمان ابداع لیتوگرافی رنگی با ویژگی های جدید (مانند، طرح ساده و رنگهای تند) بیش از گذشته مطرح شد (پاکباز، ۱۳۸۸). در گذشته ای نه چندان دور تعریف پوستر به این صورت بود: پوسترها صفحات کاغذی در ابعاد تقریبا بزرگ هستند که بر روی آنها نوشته‌ها، طرح‌ها، نقاشی‌ها و نظیر آن چاپ شده است. پوسترها به منظور نصب شدن بر روی دیوارها و یا دیگر سطوح عمودی تعبیه شده‌اند (Gosling 1999). شاید این تعریف در زمان مربوط به خود می توانست اکثریت افراد را قانع کند.

پوستر چیست

پوستر در عصر جدید

با گسترش ابزار های دیجیتال و ورود کامپیوتر ها به عرصه طراحی، انقلابی در این هنر به وجود آمد. با استفاده از این ابزار، محدودیت های گذشته در طراحی و استفاده از رنگ ها از میان رفت. این موضوع همچنین در ارائه پوستر ها نیز انقلابی مشابه و گسترده به وجود آورد. ورود پوستر های دیجیتال، استفاده از کامپیوترها، تبلت ها و گوشی های تلفن همراه برای دیدن و انتشار پوستر ها، و انتشار وسیع آنها در شبکه های مجازی، دیگر جایی برای تعریف گذشته باقی نگذاشته است. 

پدر پوستر سازی

ژول شره فرانسوی را پدر پستر سازی می شناند. پس از او تولوز-لترک با استفاده از دست آورد های شره و استفاده از باسمه های ژاپنی عرصه این هنر را گسترده تر ساخت. بسیاری از نقاشان نیز به این هنر رو آوردند که میان آنها می توان به شاگال، کوکوشکا، کیرشنر، پیکاسو، وارهل، لیختن اشتاین، راشنبرگ و دالی اشاره کرد. توده مردم با همین پسترها با جنبشهای هنری سده بیستم آشنا شده و ارتباط برقرار کردند (پاکباز ۱۳۸۸).