Your browser does not support JavaScript!

سفارش و محاسبه هزینه خدمات آنلاین است | مراحل ثبت سفارش

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
کالیگرافی

کالیگرافی یا همان نقاشیخط (از یونانی: καλλιγραφία) یک هنر بصری مربوط به نوشتن است و می توان گفت که به نوعی نقاشی با خط محسوب می شود. این اصطلاح به احتمال بسیار از واژه یونانی(kallos) به معنای «زیبایی» و (graphein) به معنای «نوشتن» حاصل شده باشد. به طور کلی این هنر از کنار هم قرار دادن هوشمندانه و تطابق نقاشی و خطاطی حاصل می گردد. در این هنر خاص، بیش از هر چیز جنبه بصری خط است که مورد توجه می باشد. هنر کالیگرافی باید قادر باشد با چشمان بینندگان ارتباط برقرار کند.

تاریخچه کالیگرافی

کالیگرافی غربی که در متون لاتین استفاده شده اند، قابل شناسایی هستند. تاریخچه الفبا لاتین به حدود ۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در روم اختصاص دارد. در زمان امپراطوری روم بهره بردن از هنر کالیگرافی در نوشته های حک شده بر روی سنگ ها، دیوار ها و رومیزی های رومی امری مرسوم به شمار می آمد و  زمانی که نوشته ها به صومعه ها رسیدند، استفاده از کالیگرافی در کتاب مقدس و سایر متون مذهبی مناسب قلمداد شدند. بعد ها با وجود اینکه امپراطوری روم سقوط کرد اما سنت کالیگرافی همچنان برای سال ها باقی ماند. احیای هنر کالیگرافی به شیوه مدرن در پایان قرن نوزدهم آغاز شد و تحت تاثیر فلسفه و زیبایی شناسی ویلیام موریس و جنبش هنر و صنایع دستی قرار گرفت. ادوارد جانستون به عنوان پدر کالیگرافی مدرن در نظر گرفته شده است.

کالیگرافی را می توان در دسته های کالیگرافی غربی، اسلامی، آسیای شرقی، آسیای جنوبی، ایرانی و تمدن مایاها مورد بررسی قرار داد. در خاورمیانه و آسیای شرقی کالیگرافی یکی از هنر های اصلی و مهم به شمار می آید. کالیگرافی در ایران در دوره قاجار از زمان میرزا غلامرضا امیرخانی خوشنویس که با خط نستعلیق سیاه مشق کرد، شکل گرفت و تا به امروز نه تنها این هنر پابرجا باقی مانده است بلکه به هنری محبوب در میان هنرمندان تبدیل شده است.

کاربرد های کالیگرافی 

کالیگرافی علاوه بر تابلوهای نفیسی که اختصاصا جلوه گر این هنر می باشند در بسیاری موارد دیگر نظیر قالب دعوت ها، تایپوگرافی، طراحی لوگو، تصاویر متحرک برای فیلم و تلویزیون، آثار هنری مذهبی، سنگ های زینتی و… کاربرد دارد.

نویسنده: پگاه تایکندی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید